Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 19-23 sierpnia 2019

OŚWIADCZENIE RPO WS. MONITORINGU DOTYCZĄCEGO ŚMIERCI DAWIDA KOSTECKIEGO (oświadczenie i zapis monitoringu)

 

SĄDY I WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł 23 sierpnia 2019 r. kasację na korzyść obywatelki RP, wobec której organ Republiki Greckiej  (Prokuratura Sądu Apelacyjnego w Atenach) wydał Europejski Nakaz Aresztowania i wystąpił do Polski o jej przekazanie. (więcej)
  • RPO zaskarżył decyzje PUODO o zablokowaniu wyroku NSA ws. list poparcia do KRS. Zdaniem Rzecznika, uznanie, że PUODO może doprowadzać do niewykonania prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie prowadzi do podważenia fundamentów państwa prawa i zasad rządzących wymiarem sprawiedliwości (więcej)
  • Delegowanie do odległych miejsc zatrudnienia – ważny wyrok sądu ws. dyskryminacji. (więcej)
  • Sąd uznał za niedopuszczalną apelację opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej, który nie był uczestnikiem sprawy w I instancji. Rzecznik złożył w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. (więcej)
  • Każda pozazawodowa aktywność prokuratora podlega kontroli przełożonego, niezależnie czy jest podejmowana odpłatnie – wynika z odpowiedzi Prokuratora Krajowego na wystąpienie RPO. Zdaniem Rzecznika taka interpretacja przepisów może powodować tzw. "efekt mrożący" i nieangażowanie się prokuratorów w akcje edukacyjne dotyczące wymiaru sprawiedliwości. (więcej)
  • Obywatele skarżą się na problemy, gdy chcą bezzwłocznie wykonać prawomocną karę grzywny orzeczoną przez sąd. Od sprawności sądu zależy bowiem moment, w którym będzie już można wpłacić zasądzoną kwotę, a im szybciej można to uczynić, tym szybciej minie roczny termin na zatarcie skazania. (więcej)

 

NABÓR KANDYDATÓW DO NAGRODY RPO IM. DOKTORA MACIEJA LISA – ZGŁOSZENIA DO 31 SIERPNIA
Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody RPO im. doktora Macieja Lisa za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Kandydatów z całej Polski mogą zgłaszać organizacje społeczne i uczelnie wyższe. Zgłoszenia można przesyłać mailem na adres: nagroda.macieja.lisa@brpo.gov.pl. (więcej)

 

RÓWNE TRAKTOWANIE

  • Rząd proponuje, by policja mogła nakazywać sprawcy przemocy w rodzinie, zagrażającemu życiu lub zdrowiu ofiary, natychmiastowe opuszczenie wspólnego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, a także – zakazywać zbliżania się do niego. Rzecznik od dawna się tego domagał w imię szybkiej i skutecznej ochrony praw ofiar. (więcej)
  • Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie symulowanego podcięcia gardła lalce ze zdjęciem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. (więcej)
  • Prezydent Gorzowa Wlkp. zakazał planowanego 24 sierpnia 2019 r. Marszu Równości, powołując się na zagrożenie związane z kolizją miejsca i czasu marszu z innymi zgromadzeniami. Rzecznik zaskarżył tę decyzję wskazując, że prezydent nie wykazał, aby marsz stanowił zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i mienia w znacznych rozmiarach. Z tą argumentacją zgodził się gorzowski sąd. (więcej)

 

PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

  • Niemal 17 tys. zł kosztowało leczenie pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie przez pięć lat jego funkcjonowania. Jego budżet pozwalał na zaspokajanie wszelkich medycznych potrzeb pacjentów - poinformował RPO dyrektor KOZZD. (więcej)
  • Z kajdankami na rękach i nogach więzień w asyście policji szedł przez miasto na wizytę do lekarza. Poskarżył się on RPO na poniżające traktowanie. Rzecznik uznał taki sposób konwojowania za nieuzasadniony, zbyt dolegliwy i nieproporcjonalny do ewentualnego zagrożenia. W odpowiedzi Policja podtrzymuje, że decyzja o zastosowaniu tych kajdanek była  usprawiedliwiona i słuszna. (więcej)

 

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI

  • Doktoranci skarżą się, że nie mogą w tym samym czasie kształcić się w więcej niż jednej szkole doktorskiej. To arbitralna ingerencja w konstytucyjne prawo do nauki – ocenia RPO. (więcej)
  • Obywatel stracił status bezrobotnego w związku z 16-dniowym szkoleniem w Wojskach Obrony Terytorialnej – za co otrzymał uposażenie. Rzecznik zaskarżył odpowiednią decyzję Wojewody Małopolskiego do sądu administracyjnego i wskazał, że uposażenie za ćwiczenia powoduje jedynie zawieszenie za ten czas prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a nie pozbawia statusu osoby bezrobotnej. Wojewoda w trybie autokontroli uwzględnił skargę RPO. (więcej)
Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik