Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 2-7 sierpnia 2016

Newsletter 2-7 sierpnia 2016

 

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Rzecznik skarży do TK nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie nowej ustawy o TK. Zaskarżona ustawa przede wszystkim wkracza w sposób niedopuszczalny w sferę niezależności Trybunału Konstytucyjnego i niezawisłości jego sędziów [więcej].

Odmowa druku materiałów dla organizacji działającej na rzecz osób LGBT

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia, jakie przepisy obligują do interwencji w sprawie dyskryminacji klientów punktów usługowych. Przedstawił to w liście do Ministra Sprawiedliwości i do redaktorki naczelnej portalu wPolityce [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

RPO w sprawie prawa do świadczeń rodzinnych cudzoziemki i jej dzieci – ofiar przemocy

Kobieta musiała uciekać z dziećmi ze swojego kraju przed znęcającym się nad rodziną mężem. Państwo Polskie udzieliło im ochrony. Urząd miejski odmówił jej jednak prawa do świadczeń, ponieważ mąż nie zamieszkuje na terytorium RP. Rzecznik przystąpił do toczącego się w tej sprawie postępowania. 4 sierpnia sąd administracyjny podzielił stanowisko RPO, że z uwagi na szczególną sytuację cudzoziemki, niezamieszkiwanie jej męża w Polsce nie może stanowić podstawy do odmowy przyznania prawa do świadczeń [więcej].

Odpowiedzialność osoby prowadzącej portal internetowy

Rzecznik wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną w sprawie o naruszenie dóbr osobistych przez wpis na portalu założonym i prowadzonym przez osobę fizyczną w ramach jednego z serwisów społecznościowych [więcej].

Jak zapobiegać wyłudzaniu mieszkań za pożyczki?

Krajowa Rada Notarialna odpowiedziała Rzecznikowi, że także z niepokojem śledzi pojawiające się w mediach doniesienia o osobach pokrzywdzonych na skutek zawarcia umów przewłaszczenia mieszkań na zabezpieczenie pożyczek [więcej].

SPOŁECZEŃSTWO

RPO pyta szefów służb mundurowych o zjawisko mobbingu, molestowania i dyskryminacji

Rzecznik zwrócił się do szefów wszystkich służb mundurowych z prośbą o informację na temat działań podejmowanych przez nich w celu przeciwdziałania zjawisku mobbingu i dyskryminacji (w tym molestowania i molestowania seksualnego) w relacjach służbowych [więcej].

Dostęp młodzieży do świadczeń ginekologicznych i urologicznych

Osoby niepełnoletnie, nawet jeśli mają więcej niż 15 lat, nie mogą skorzystać z porady ginekologicznej lub urologicznej bez konieczności uzyskania zgody opiekuna prawnego. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Zdrowia [więcej].

Opieka psychiatryczna w jednostkach penitencjarnych

Rzecznik wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie rozporządzenia, zgodnie z którym każda tymczasowo aresztowana lub skazana osoba, choćby nawet była w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, musi najpierw trafić do więzienia [więcej].

PRAWO

Czy osoby niesłyszące i niewidome powinny płacić abonament RTV?

Rzecznik zapytał przewodniczącą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o projekt ustawy o składce audiowizualnej. Nie przewiduje on bowiem zwolnienia osób niesłyszących i niewidomych od obowiązku płacenia tej daniny [więcej].

Wykonanie wyroku TK ws. egzaminów na prawo jazdy dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami same muszą sobie zapewnić przystosowany do ich potrzeb pojazd na egzaminie na prawo jazdy. Na wniosek RPO Trybunał uznał takie przepisy za niekonstytucyjne. Teraz Rzecznik zwrócił się do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o wykonanie wyroku TK [więcej].

Zasady pobierania opłaty miejscowej w Toruniu – WSA podziela stanowisko RPO

WSA w Bydgoszczy, zgodnie z wnioskiem Rzecznika, stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Torunia, które uprawniały Urząd Miejski do pobierania opłaty miejscowej za „niepełne” dni pobytu w Toruniu. Opłata wynosi 2 złote, czyli nie jest  wysoka, ale w sumie zbiera się do dużych kwot  [więcej].

Nierówna ochrona w sprawach o naruszenie majątkowych praw autorskich 

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim podmiot uprawniony może żądać wielokrotności wynagrodzenia z tytułu naruszenia majątkowych praw autorskich, niezależnie od rozmiaru poniesionej szkody. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego [więcej].

Monografia „Węzłowe problemy prawa wykroczeń – czy potrzebna jest reforma?”

Biuro RPO wydało monografię „Węzłowe problemy prawa wykroczeń – czy potrzebna jest reforma?” ze wstępem Adama Bodnara. Publikacja zbiera dorobek konferencji naukowej, która odbyła się w Biurze RPO 11 kwietnia 2016 r. [więcej].

KRONIKA

Fundacja "Spełnienie" pomaga dzieciom, a RPO odwiedza je na koloniach

Adam Bodnar spotkał się w Dźwirzynie z dziećmi, dla których kolonie zorganizowała Fundacja „Spełnienie”. RPO nawiązał kontakt z fundacją podczas spotkania regionalnego w Żaganiu [więcej].

Spotkanie z przedstawicielami Centralnego Zarządu Służby Więziennej

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Krzysztof Olkowicz spotkał się z przedstawicielami Centralnego Zarządu Służby Więziennej [więcej].

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego pomordowanych Romów i Sinti

Zastępczyni RPO dr Sylwia Spurek wzięła udział w uroczystym odsłonięciu pomnika upamiętniającego pomordowanych Romów i Sinti, którzy zginęli w byłym nazistowskim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem [więcej].

Patronaty RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • konferencję „Pełno(s)prawny Student", która odbędzie się w Krakowie [więcej],
  • 13. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, który odbędzie się w Koszalinie [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka