Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 20-24 maja 2019

ZMIANY W PRAWIE KARNYM

  • W opinii dla Senatu RPO negatywnie ocenia zaostrzenie prawa karnego przez Sejm 16 maja 2019 r. (więcej)
  • Jakie skutki dla obywateli będą miały wdrażane w pośpiesznym trybie zmiany w Kodeksie karnym i innych przepisach – opinie ekspertów (więcej)

SPOTKANIA REGIONALNE

  • Obywatele jak dwaj chłopcy w kartonie – spotkanie RPO w Bartoszycach. (więcej)
  • Spotkanie regionalne RPO w Elblągu. (więcej)
  • RPO w Lidzbarku Warmińskim na Wojewódzkiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. (więcej)
  • Spotkanie regionalne w Mrągowie. (więcej)
  • Spotkanie regionalne w Olsztynie. (więcej)
  • Delegacja BRPO w Marózie na Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. (więcej)

WYBORY

  • Raport RPO ws. potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami trafił do gmin przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. (więcej)
  • Czy niedowidzący wyborcy będą musieli czekać na specjalne nakładki na karty do głosowania także 26 maja? (więcej)
  • Polacy przebywający za granicą skarżą się na niemożność głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego po zmianie prawa w 2018 roku. Adam Bodnar spytał ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, jakie działania podjął dla pełnego zagwarantowania praw wyborczych tej grupy wyborców. (więcej)
  • Czy przepisy nakazujące PKW odrzucić sprawozdanie finansowe partii politycznej nawet przy minimalnych uchybieniach są zgodne z Konstytucją? (więcej)

SĄDY

  • Obywatel musi się spieszyć, jeśli chce w trybie karnym wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie. Prawo przewiduje bowiem roczny termin przedawnienia takich roszczeń. Według Rzecznika przedawnienie powinno generalnie wynosić trzy lata – niezależnie, czy sprawiedliwości dochodzi się  na gruncie prawa karnego, cywilnego, czy też administracyjnego. (więcej)
  • Obywatel podpalił papierowe kartony na klatce schodowej  Skazano go za spowodowanie pożaru, który zagroził życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. RPO złożył kasację, bo sąd błędnie zastosował kwalifikację prawną zastrzeżoną dla żywiołowego pożaru o charakterze katastrofy. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację i zwrócił sprawę sądowi I instancji. (więcej)
  • Obywatel, który samowolnie użytkował działkę rolną Skarbu Państwa, został prawomocnie skazany za przywłaszczenie majątkowego prawa do niej. Według RPO zamiarem skazanego nie było przejęcie praw do działki, ale uzyskanie dotacji unijnej oraz zebranie plonów. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO i uniewinnił skazanego. (więcej)
  • Sędzia Dorota Zabłudowska, która przyjęła Gdańską Nagrodę Równości od śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, ma postępowanie wyjaśniające sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego. RPO poprosił go o informacje o przyczynach tych działań. (więcej)
  • Sędziowski rzecznik dyscyplinarny wniósł o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędzi Marioli Głowackiej, która nie znalazła podstaw by wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Sławomira Jęksy. Państwo, w którym wobec badających przewinienia dyscyplinarne wszczynane są postępowania dyscyplinarne za podejmowanie decyzji, nie można uznać za demokratyczne państwo prawa – ocenia RPO. (więcej)
  • Nie dowiemy się, ile razy i jakie adresy w internecie zablokowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na podstawie tzw. ustawy antyterrorystycznej z 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji ePaństwo o udostępnienie takiej informacji publicznej. Do jej skargi przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. (więcej)

DZIECI I RODZINA

  • Żaden z przedstawionych w filmie „Tylko nie mów nikomu” przypadków molestowania seksualnego dzieci przez duchownych nie był badany przez prokuraturę. Rzecznik poprosił Prokuratora Krajowego o informacje o działaniach specjalnego zespołu prokuratorów odnoszących się do wszystkich przypadków ujawnionych w tym głośnym filmie. (więcej)
  • Aby adoptowane dziecko nie odziedziczyło długów po zmarłym biologicznym ojcu, Rzecznik skierował do Sądu Najwyższego swoją drugą skargę nadzwyczajną. Chodzi o decyzję sądu, który uznał, że dziecko nie jest spadkobiercą biologicznego ojca, a zatem rodzice adopcyjni nie mogą w jego imieniu odrzucić spadku. (więcej)

MEDIA

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wstrzymuje się z oceną sprawozdania Rady Języka Polskiego o nierzetelności tzw. pasków „Wiadomości” TVP. Dokument trafił do sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu i będzie przedmiotem debaty – uzasadnił przewodniczący KRRiT. (więcej)

RÓWNE TRAKTOWANIE

Kobiety stanowią połowę społeczeństwa, są dobrze wykształcone, a wciąż nie są dostatecznie reprezentowane na stanowiskach decyzyjnych wszystkich szczebli. Rzecznik wystąpił do 25 prezydentów największych miast w sprawie zapewnienia w składzie zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych minimalnych udziałów płci niedostatecznie reprezentowanej. (więcej)

EDUKACJA

Obowiązek odnotowania w Systemie Informacji Oświatowej przyczyny nieprowadzenia zajęć nakazuje dyrektorom szkół ustawa o SIO – tak MEN odpowiedziało Rzecznikowi, zaniepokojonemu żądaniem resortu w czasie strajku, aby dyrektorzy szkół wpisywali dane o strajkujących nauczycielach do tego centralnego systemu. (więcej)

LOKATORZY

Obywatele skarżą się, że Komisja Weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji prowadzi długotrwałe czynności sprawdzające – nie podejmując decyzji bądź o ich zakończeniu, bądź o wszczęciu właściwego postępowania rozpoznawczego. RPO napisał w tej sprawie do Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej Patryka Jakiego. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik