Zawartość

O prawach obywatelskich na Przystanku Woodstock

Data: 
Od 2016-07-14 do 2016-07-16
Położenie: 
 • Północna 4
  Kostrzyn nad Odrą
  Polska
słowa kluczowe: 

W tym roku już po raz siódmy przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich wzięli udział w przystanku Woodstock, który odbył się w Kostrzynie nad Odrą. Mimo ulewy, w szaro-pomarańczowym „namiocie praw obywatelskich”, który znajdował się pomiędzy namiotami PAH i Amnesty International, panowała gorąca atmosfera.

Pracownicy Biura udzielali informacji prawnych i rozmawiali z Woodstockowiczami o prawach człowieka.

Większość osób przychodziło przekazać wyrazy sympatii i wsparcia dla dr. Adama Bodnara lub po prostu porozmawiać m.in o konstytucji. Niektórzy przyszli z konkretnymi problemami.

Prawnikom zgłaszane były m.in sprawy:

 • czy podpisywanie się pod petycjami online jest potem wiążące prawnie,
 • sprawy związane z cesją długów,
 • udostępnianie informacji o numerach telefonów przez operatorów sieci komórkowej.

Na trzech kolorowych mapach Polski każdy uczestnik festiwalu mógł zaznaczyć, skąd  jest oraz napisać swoje propozycje odpowiedzi na jedno z pytań: dlaczego Polska potrzebuje migrantów? jakie prawa gwarantuje nam konstytucja? jakich praw życzymy osobom LGBT? Każdy mógł też wziąć udział w przeglądzie prasy pod kątem naruszeń praw człowieka lub rozwiązać kazus i wygrać drobny upominek z logo RPO.

Pierwszego dnia festiwalu odbyły się interaktywne warsztaty „Wielokulturowość – wartość prawnie chroniona”. Odpowiadając na kilkanaście trudnych pytań konkursowych uczestnicy pokazali, że tematy wielokulturowości, praw migrantów, w tym także uchodźców, nie są im obce.

W piątek i sobotę pracownicy Biura RPO zorganizowali dla Woodstockowiczów turniej wiedzy o konstytucji (najtrudniejsze okazały się dla uczestników pytania dotyczące Trybunału Konstytucyjnego) oraz spotkanie dotyczące praw osób LGBT w Polsce (w tym turnieju wzięło udział blisko 100 osób).

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych można było także posłuchać rozmowy rzecznika praw obywatelskich dr. Adama Bodnar i Michała Wawrzyniaka na temat hejtu w internecie.

Po debacie Adam Bodnar rozmawiał z Woodstockowiczami w namiocie BRPO.

Ten festiwal był inny niż poprzednie. Odbywał się wcześniej – w połowie lipca, panowały wzmożone środki ostrożności, zamiast upału i słońca był deszcz. Uczestnicy śpiewali Marsyliankę i z kolorowych kartek utworzyli gigantyczną flagę Francji (na znak solidarności z Francuzami po tragedii w Nicei).

Woodstock 2016 zakończył się w nocy z soboty na niedzielę 16/17 lipca.

Galeria

 • Zdjęcie: ludzie przed dużym ekranem monitora
  Przystanek Woodstock 2016, 14 lipca
 • Zdjęcie: wielkie pole namiotowe
  Przystanek Woodstock 2016, 14 lipca
 • Zdjęcie - screen z ekranu: dwaj mężczyźni na scenie i napis pod nim "w tej chwili ogląda 958 osób"
  Przystanek Woodstock 2016: spotkanie z RPO transmitowane w Kręcioła.TY na youtube
 • zdjęcie: ludzie w namiocie, na pierwszym planie dwaj mężczyźni siedzą
  Adam Bodnar w namiocie praw obywatelskich