Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Odznaczenia RPO dla twórczyń przychodni dla bezdomnych Lekarze Nadziei. Koncert "Jesteśmy z nadzieją" pod patronatem RPO

Data:

Dr Maria Sielicka-Gracka oraz dr Monika Madalińska, które pracują jako wolontariuszki w Przychodni dla Bezdomnych przy ul. Wolskiej 172 w Warszawie, zostały odznaczone 11 kwietnia Odznakami Honorowymi Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uroczystość odbyła się w Teatrze na Woli podczas charytatywnego koncertu muzycznego "Jesteśmy (z) Nadzieją". Zorganizował go Warszawski Oddział Stowarzyszenia "Lekarze Nadziei" na rzecz Przychodni dla Bezdomnych.

Odznaki Honorowe RPO wręczył zastępca RPO Stanisław Trociuk, a przebywający za granicą rzecznik Adam Bodnar przekazał odznaczonym filmowe gratulacje.

Lekarze Nadziei, przychodnia, która została stworzona przez wyróżnione lekarki, to coś zupełnie niezwykłego w naszej rzeczywistości społecznej. To przykład, jak profesjonaliści mogą pomagać najuboższym, którzy nie mają normalnego wsparcia, a wielu się od nich odwraca. Wiem, jak trudna to jest działalność. Tym bardziej jestem Paniom wdzięczny – powiedział w nagraniu Adam Bodnar.

Problem chorych bezdomnych dostrzegli na początku lat 90. lekarze kolejowi pracujący na Dworcu Centralnym. Do nich zgłaszali się ludzie, którzy nie mieli ubezpieczenia, dowodów osobistych ani stałego adresu i nie byli objęci opieką medyczną w państwowych przychodniach, a wymagali pilnie pomocy lekarskiej. Oficjalne otwarcie przychodni nastąpiło 15 grudnia 1994 r. Lekarze na ogół pracują jeden dzień w tygodniu nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Każdy pacjent przyjmowany jest z szacunkiem i sympatią. Po zdiagnozowaniu otrzymuje potrzebne leki z dokładnym wyjaśnieniem, jak ma je przyjmować.

W razie potrzeby przychodnia może skierować pacjenta do izby chorych w sąsiedniej noclegowni, gdzie jest 10 łóżek. Jeżeli zachodzi taka konieczność, pacjenci kierowani są do szpitala. Pacjenci ze schorzeniami dermatologicznymi (owrzodzenia podudzi, odmrożenia, ropne zapalenia skóry i inne) są opatrywani przez pielęgniarki w gabinecie zabiegowym.

Przychodnia pomaga 13 tysiącom najuboższych osób.

- Kiedy widzę takie postawy, to wierzę, że możemy zrobić wiele na rzecz rozwiązywania problemów osób w kryzysie bezdomności – dodał. Przypomniał, że wniosek o odznaczenia złożony przez panią Adrianę Porowską z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, działającej na rzecz osób w kryzysie bezdomności, dotyczył też trzeciej osoby, której nie ma już wśród nas. Pani dr Marii Zoll-Czarneckiej.  – Miałem zaszczyt przekazać odznaczenie członkom Jej rodziny w czasie niedawnych uroczystości pogrzebowych.

- Chylę przed Paniami czoła – powiedział rzecznik praw obywatelskich.

Autor informacji: Dyrektor Zespołu Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk

Zobacz także