Zawartość

Pełnomocnik RPO w Gdańsku zajął się sprawą rodziny mieszkającej na 8 metrach

Data: 
2016-02-19

Pan Stefan mieszka w Gdańsku z siedmioletnim synem na 8 metrach  kwadratowych. Jest wdowcem i inwalidą na wózku. Po tym,  jak sytuację rodziny opisała prasa, pełnomocnik terenowy  Rzecznika Praw Obywatelskich Krzysztof Szerkus pojechał na miejsce. Z jego oceny wynika, że właściwe służby zajęły się już pomocą dla rodziny pana Stefana. Jednak warto zastanowić się, dlaczego skuteczne działania były możliwe dopiero po czterech latach od chwili, kiedy pan Stefan poprosił o pomoc.

Choć Pan Stefan stara się o większe mieszkanie od 2010 r., kiedy zmarła mu żona, to wniosek o wpis na listę oczekujących złożył dopiero pod koniec 2014 r., a prośbę o przyspieszenie – w maju 2015 r. Urzędnicy, którzy dostali ten wniosek, uznali, że sprawa rzeczywiście wymaga specjalnego potraktowania.  Teraz mieszkanie dla rodziny pana Stefana jest remontowane i – według oceny pełnomocnika terenowego RPO - naprawdę powinno być gotowe przed Wielkanocą – tak jak urzędnicy zapowiadali.

Do tego opisany w mediach problem elektrycznego wózka inwalidzkiego dla pana Stefana też może znaleźć dobre rozwiązanie. Do zakupu wózka dokłada się bowiem nie tylko NFZ, ale także PFRON.

Sprawa pokazuje, jak ważne jest dobre rozeznanie sytuacji osoby starającej się o pomoc. Widać bowiem, że na początku starania pana Stefana o większe mieszkanie były bezskuteczne. Otrzymywał od urzędników różne, często sprzeczne rady, jak sprawę załatwić, a sytuacja rodziny była różnie kwalifikowana. I to – mimo dobrej woli wszystkich – mogło przyczynić się do opóźnień.

- Dlatego RPO będzie się nadal przyglądał mechanizmom pomocy dla osób w trudnej sytuacji – podkreśla pełnomocnik terenowy RPO Krzysztof Szerkus.

Galeria

  • Bloki mieszkalne z lat 80.
    Domy, mieszkania