Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Pochwal się zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością [art. 27 – Praca i zatrudnienie]*

Data:

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez konsultantów zespołu Employer Branding HRK, korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych jest wiele. Najczęściej podkreślane są korzyści finansowe — subwencja do wynagrodzenia, finansowanie dostosowania stanowiska pracy, obniżenie wysokości składek płaconych na PFRON. Niekwestionowana jest też poprawa wizerunku pracodawcy. Osoby z niepełnosprawnościami to bardzo wartościowi pracownicy, którzy znakomicie się sprawdzają na swoich stanowiskach pracy.

Przeprowadzone przez konsultantów zespołu Employer Branding HRK badanie „Wyrównywanie szans w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami. Dobre praktyki pracodawców. Doświadczenia polskie i międzynarodowe” było jednym z elementów projektu „Od kompleksowej diagnozy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce do nowego modelu polityki społecznej wobec niepełnosprawności”, realizowanego na zlecenie PFRON.

W centrum telefonicznym Ikea w Niemczech zauważono, że niewidomi lepiej niż pełnosprawni pamiętają szczegółowe informacje i potrafią udzielić ich „od ręki”, natomiast w firmie Carrefour Polska głuchoniemi kasjerzy często osiągają wyższą efektywność niż ich pełnosprawni koledzy — informuje Joanna Kotzian, menedżer zespołu Employer Branding HRK. Osoby niepełnosprawne intelektualnie bardzo chętnie się angażują w wykonywanie obowiązków, których, ze względu na powtarzalność, nie chcą wykonywać pełnosprawni. Większość badanych przedsiębiorstw włącza tematykę zatrudniania osób niepełnosprawnych do komunikacji employer brandingowej: informuje o tym w treści ogłoszeń rekrutacyjnych, na firmowych stronach i w mediach.

Dzięki zatrudnianiu niepełnosprawnych wiele firm jest postrzeganych jako troskliwe i oferujące stabilną pracę. Zatrudnianie niepełnosprawnych przekłada się także na postrzeganie pracodawcy przez pracowników. Badani zgodnie twierdzą, że duma pracowników z zatrudnienia u dobrego pracodawcy wpływa na wzrost zaangażowania i lojalności.

Widoczna jest zależność między kulturą organizacyjną przedsiębiorstwa i dobrymi praktykami HR, a zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Z jednej strony, otwarta kultura, która promuje indywidualne podejście do pracownika, sprzyja zatrudnianiu niepełnosprawnych, z drugiej, ich obecność w firmie prowadzi do wzrostu zaangażowania, poziomu empatii i lojalności pracowników, rozwoju przywództwa i integracji zespołu — podkreśla Joanna Kotzian.

źródło: http://kariera.pb.pl/3805736,54112,pochwal-sie-niepelnosprawnym

Autor informacji: Dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk