Zawartość

Podsumowanie lipcowych praktyk w Biurze RPO

Data: 
2017-07-31
Położenie: 
 • Warszawa
  Polska
słowa kluczowe: 

- Mam nadzieję, że doświadczenie, które zdobyliście podczas praktyk wykorzystacie w swojej przyszłej pracy, i że nadal będziecie z taką wrażliwością podchodzić do ludzkich problemów – mówił Adam Bodnar podczas spotkania ze studentami prawa i laureatami konkursów i olimpiad o prawach człowieka, którzy zakończyli lipcowe praktyki w Biurze RPO.

Przez pierwszy tydzień praktyk młodzi prawnicy towarzyszyli pracownikom Zespołu Wstępnej Oceny Wniosków. Mogli zobaczyć z jakimi problemami obywatele zgłaszają się do Rzecznika. Byli obecni m.in. podczas przyjmowania interesantów i obsługi infolinii obywatelskiej. Kolejne tygodnie każdy z praktykantów spędził w wybranym przez siebie zespole problemowym. Studenci brali udział m.in. w przygotowywaniu wystąpień generalnych RPO, wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, czy odpowiedzi na skargi obywateli.

Oprócz codziennej pracy z dokumentami, praktykanci spotykali się również z ekspertami ze wszystkich zespołów w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, by rozmawiać o najważniejszych działaniach podejmowanych przez RPO. Wzięli też udział w warsztatach medialnych, podczas których uczyli się jak przełożyć skomplikowane teksty napisane językiem prawniczym na komunikaty zrozumiałe dla zwykłego  obywatela, a także jak opanować stres związany z wystąpieniami przed kamerą. W ramach praktyk odbyły się także spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Młodzi ludzie mieli też możliwość porozmawiania z prof. Ewą Łętowską, która w 1987 roku objęła urząd RPO.

Praktyki w Biurze RPO potrwają do końca września. Z ponad 100. zgłoszeń wybraliśmy 30 osób, które zostały podzielone na trzy grupy. Każda z nich spędzi miesiąc w Biurze RPO w Warszawie. Po zakończeniu praktyk najlepsi studenci mogą zostać Ambasadorami RPO.

Galeria

 • zdjęcie: kilkanaście osób pozuje do zdjęcia przed budynkiem
  Adam Bodnar i praktykanci
 • zdjęcie: przy stole siedzi kilkanaście osób
  Spotkanie praktykantów z prof. Ewą Łętowską
 • zdjęcie: kilkanaście osób siedzi przy stole i przegląda gazety
  Warsztaty prasowe z RPO
 • zdjęcie: przed kamerą stoi młoda kobieta naprzeciw niej stoi kilka osób
  Warsztaty medialne: jak występować przed kamerą