Zawartość

Potrzeby i prawa zdrowotne osób LGBT – konferencja w Biurze RPO

Data: 
2016-04-06

Potrzeby i prawa zdrowotne osób LGBT były głównym tematem konferencji, która odbyła się w Biurze RPO w Warszawie. Celem spotkania było przekazanie uczestnikom i uczestniczkom wiedzy eksperckiej dotyczącej zdrowia osób LGBT oraz praktycznych wskazówek z zakresu pracy z tą grupą pacjentów. Współorganizatorami wydarzenia byli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Kampania Przeciw Homofobii, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland oraz Fundacja Watch Health Care.

Konferencję otworzyli rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar i członek zarządu Kampanii Przeciw Homofobii Marcin Rodzinka. Następnie gość specjalny Scott Durairaj z National Health Service przedstawił doświadczenia brytyjskiej służby zdrowia w zajmowaniu się tematyką zdrowia osób LGBT. 

Kolejne części spotkania poświęcone były dyskusji na temat zdrowia osób LGBT z punktu widzenia medycznego i etycznego, specyficznych potrzeb zdrowotnych grupy pacjentów i pacjentek transpłciowych oraz kwestii praw pacjenta w kontekście osób LGBT.

Podczas konferencji odbyła się również premiera publikacji „Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej” – pierwszego na polskim rynku wydawniczym zbioru tekstów w całości skoncentrowanych na pacjentach i pacjentkach homo- i biseksualnych oraz transpłciowych.

Spotkanie skierowane było do obecnej i przyszłej kadry medycznej, osób odpowiedzialnych za program kształcenia medycznego oraz organizacji i instytucji zajmujących się zdrowiem osób LGBT. Odbyło się w ramach projektu „Pełny dostęp – edukacja dla sektora ochrony zdrowia” współfinansowanego z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Galeria

  • Ludzie na sali
    Konferencja w BRPO
  • Ludzie na sali
    Konferencja w BRPO