Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 11-17 października 2016 r.

Newsletter 11-17 października 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Komitet ONZ wydał rekomendacje dotyczące Polski

7 października Komitet Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ wydał rekomendacje dotyczące Polski. Odnoszą się one m.in. do takich obszarów, jak: równe traktowanie, warunki zatrudnienia, bezrobocie, zabezpieczenie społeczne, przemoc domowa, opieka nad dziećmi. Dokument zawiera kilkadziesiąt opinii i zaleceń [więcej].

Natomiast w dniach 17-18 października 2016 r. Komitet Praw Człowieka ONZ rozpoznaje raport Polski dotyczący  realizacji postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Z członkami Komitetu spotkały się przedstawicielki Rzecznika Praw Obywatelskich [więcej].

RPO w sprawie ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej

W związku z listem otwartym pani Małgorzaty Rybickiej do ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry,  w którym wyraża ona sprzeciw wobec planów ekshumacji ciała jej śp. męża Arkadiusza Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, Rzecznik zwrócił się do Prokuratury Generalnej o wyjaśnienie podstaw ekshumacji. RPO otrzymał już odpowiedź w tej sprawie [więcej].

Należy zmienić przepisy dotyczące prywatnych placówek świadczących całodobową opiekę

Placówki prywatne, prowadzące działalność gospodarczą polegającą na zapewnianiu całodobowej opieki osobom chorym, czy starszym powinny podlegać kontroli – przypomina RPO po doniesieniach medialnych o łamaniu praw pensjonariuszy domu opieki w Zgierzu [więcej].

Zakaz wstępu do Sejmu za zrobienie zdjęcia? Rzecznik interweniuje

Rzecznik zajął się sprawą czasowego zawieszenia wstępu do Sejmu RP Pawłowi Dąbrowskiemu, fotoreporterowi dziennika „Super Express”, który podczas posiedzenia Parlamentu wykonał nieformalne zdjęcie jednej z posłanek [więcej].

Zasady zatrzymania prawa jazdy częściowo niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h na godzinę. To, że obywatel nie może usprawiedliwić swojego postępowania stanem wyższej konieczności np. w przypadku zawiezienia rodzącej kobiety do szpitala, Trybunał uznał za niekonstytucyjne [więcej].

Należy zmienić zasady odwoływania sędziów z delegacji

Rzecznik już wielokrotnie zwracał uwagę, że obecne przepisy dotyczące odwoływania sędziów z delegacji budzą poważne wątpliwości konstytucyjne. Chodzi m.in. o to, że Minister Sprawiedliwości nie musi uzasadniać takiej decyzji. Z doniesień prasowych wynika, że ostatnio w ten sposób została odwołana sędzia Justyna Koska-Janusz. RPO poprosił Zbigniewa Ziobrę o zajęcie stanowiska w tej sprawie [więcej].

Komisja Wenecka przyjęła opinię nt. nowej ustawy o TK

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie spełnia dwóch podstawowych standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych – wskazała w swojej opinii Komisja Wenecka [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka