Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 17-29 sierpnia 2016 r.

Newsletter 17-29 sierpnia 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Dobre żywienie w szpitalach to część praw pacjentów

- Żywienie pacjentów jest integralną częścią procesu leczniczego i towarzyszy procedurom medycznym – Rzecznik przypomina w wystąpieniu do Ministra Zdrowia i prosi o zajęcie się tym problemem [więcej, w tym film z wyjaśnieniami, dlaczego sprawą zajmuje się RPO i co może w tej sprawie zrobić]

Czy Prezydent uzasadni swoją decyzję o niepowołaniu sędziów wyznaczonych przez KRS?

Rzecznik poprosił szefową Kancelarii Prezydenta o przedstawienie wyjaśnień, dlaczego głowa państwa odmówiła powołania na urząd sędziego niektórych kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa [więcej].

Odbieranie dzieci Polakom mieszkającym za granicą

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się z urzędu sprawą Polki mieszkającej w Niemczech, której niemiecki Urząd ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt) odebrał dziecko kilka dni po porodzie.

Jest to jedna z wielu tego typu spraw, które od lat trafiają do Biura RPO. O tym, co Rzecznik robi w takich przypadkach, można przeczytać na stronie rpo.gov.pl

Jak w 2015 roku były przestrzegane prawa osób pozbawionych wolności?

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił raport z działalności Krajowego Mechanizmu Prewencji w 2015 r. [ więcej, w tym wyciąg z raportu i filmowa relacja z konferencji prasowej, w czasie której pracownicy Biura Rzecznika przystępnie tłumaczą wagę problemu]

Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 sierpnia

Trybunał Konstytucyjny przekazał Rzecznikowi Praw Obywatelskich odpis wyroku z 11 sierpnia w sprawie ustawy "naprawczej" o TK z 22 lipca 2016 wraz z uzasadnieniem oraz zdaniami odrębnymi [więcej].

Czy pracownik ma prawo nosić w pracy symbole religijne?

 - Dyskretne uzewnętrznianie przekonań religijnych w miejscu pracy i noszenie symbolu religijnego nie narusza praw i wolności innych osób. Możliwość prezentowania symboli religijnych przez pracownicę banku należy zatem uznać za prawnie uzasadnioną realizację jej wolności uzewnętrzniania przekonań -  napisał Adam Bodnar w liście do Forum Żydów Polskich, po tym jak opisano tam historię kobiety obrażanej przez klienta banku [więcej].

Krecha na koncie, czyli od kiedy biegnie termin probacji?

Obecne przepisy prawa karnego dotyczące ustalenia okresu probacji są tak skonstruowane, że w istocie wydłużają czas, w którym nie można ubiegać się o funkcje publiczne czy o wykonywanie części zawodów i to nawet w przypadku popełnienia czynów o małym ładunku społecznej szkodliwości. Rzecznik zwrócił uwagę na ten problem Ministrowi Sprawiedliwości [więcej].

Czy nastolatek ma prawo do informacji publicznej?

Rzecznik przygotowuje skargę kasacyjną w sprawie pana Tymona – niepełnoletniego obywatela, któremu Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa odmówiła dostępu do informacji publicznej. Jako powód odmowy wskazano, że wnioskodawca nie ma ukończonych 18 lat [więcej].

Medyczna marihuana powinna być legalna

Rzecznik już po raz kolejny zwrócił się do Ministra Zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości korzystania przez pacjentów z medycznej marihuany. Napisał też list do byłego posła Tomasza Kality, który w wyniku swojej choroby, chciałby legalnie korzystać z tego typu terapii [więcej].

Czy komornik może ukarać za nie stawienie się w jego kancelarii w celu złożenia wyjaśnień?

Niektórzy komornicy nakładają 2 tys. zł grzywny na osobę, która nie stawiła u nich w kancelarii by złożyć wyjaśnienia. Tymczasem przepisy pozwalają na to, tylko wtedy gdy wezwany odmawia złożenia wyjaśnień [więcej].

Publiczne nawoływanie do nienawiści

Po kasacji RPO sąd ponownie rozpozna umorzoną wcześniej sprawę znieważenia mniejszości romskiej. Sąd Najwyższy przekazując sprawę do ponownego rozpoznania zalecił sądowi rejonowemu: „Przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Rejonowy zachowa odpowiednią dyscyplinę myślową. Nie będzie więc oceniał faktów przez pryzmat własnych obserwacji i wyobrażeń, będzie uznawał, że Romowie z Maszkowic to także obywatele polscy, tyle że należący do mniejszości etnicznej (przyjęcie, że to imigranci, wymaga dowodu) i nie będzie usprawiedliwiał zachowania oskarżonego ksenofobicznymi wypowiedziami w innych krajach Unii Europejskiej, będzie pamiętał, że działanie pod wpływem emocji nie znosi odpowiedzialności za żadne przestępstwo, a może ewentualnie wpłynąć na ocenę stopnia społecznej szkodliwości czynu, jeżeli emocje te są choćby do pewnego stopnia usprawiedliwione [więcej].

Sprawy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu

Rzecznik zwrócił się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie nieprawidłowości dotyczących funkcjonowania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu w zakresie współpracy władz uczelni z samorządem studenckim [więcej].

Co dzieje się w sprawie „tajnych więzień CIA”?

Od kilku lat Rzecznik zajmuje się sprawą tzw. „tajnych więzień CIA” na terenie Polski. Pod koniec lipca 2016 r. do RPO wpłynęła odpowiedź z Prokuratury Regionalnej w Krakowie, która przedstawiła informacje o aktualnych postępach w  śledztwie [więcej].

Czy statut PZD ogranicza prawa działkowców?

Do Biura RPO wpłynęły skargi kwestionujące legalność wielu postanowień statutu Polskiego Związku Działkowców, a także  wskazujące na nadużycia w działalności organów PZD. Rzecznik poprosił prezesa stowarzyszenia o wyjaśnienia [więcej].

Jak odwołać się od decyzji konsula w sprawie niewydania wizy?

Jeśli konsul odmówi wydania wizy cudzoziemcowi - obywatelowi kraju spoza UE, to może się on zwrócić o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zdaniem RPO powinna istnieć możliwość zaskarżenia takiej decyzji do sądu administracyjnego [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka