Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 2-7 listopada 2016 r.

Newsletter 2-7 listopada 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Komitet Praw Człowieka ONZ wydał zalecenia dla Polski

- Choć może zabrzmi to dzisiaj naiwnie, wierzę, że w Polsce możemy zastąpić wojnę polityczną realną debatą publiczną, i zamiast forsować rozwiązania w parlamencie, zastanawiać się wspólnie, co służy obywatelom, co gwarantuje przestrzeganie ich praw, co jest najlepsze z punktu widzenia interesu publicznego – powiedział Adam Bodnar podczas konferencji prasowej poświęconej rekomendacjom Komitetu Praw Człowieka ONZ dla Polski, które zostały wydane 4 listopada. Dotyczą m.in. sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią, czy przemocy wobec kobiet [więcej]. Treść oświadczenia RPO jest dostępna na stronie rpo.gov.pl

Dlaczego Minister Sprawiedliwości nie informuje o wolnych stanowiskach sędziowskich?

Krajowa Rada Sądownictwa wskazała, że na skutek zaniechania przez Ministra Sprawiedliwości obwieszczania o wolnych stanowiskach sędziowskich, nieobsadzonych pozostaje obecnie ponad dwieście sędziowskich etatów orzeczniczych. Rzecznik poprosił o wyjaśnienia w tej sprawie [więcej].

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Rzecznik odpowiada prokuraturze

- Pragnę wskazać, że nie kwestionuję uprawnienia prokuratora do podjęcia decyzji o ekshumacji. Nie wypowiadam się także na temat zasadności podjęcia takiej decyzji. Nie mogę natomiast zaaprobować poglądu, że podjęta w tym zakresie decyzja prokuratora nie podlega zewnętrznej kontroli – napisał Adam Bodnar w kolejnym wystąpieniu do zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka w sprawie ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej [więcej].

RPO zajął się sprawą dziennikarza-związkowca zwolnionego z pracy

Dziennikarz był zatrudniony w Polskim Radiu SA na stanowisku kierownika redakcji na podstawie umowy o pracę. Został zwolniony, a jako przyczynę pracodawca podał utratę zaufania niezbędną na zajmowanym stanowisku, wynikającą m.in. z faktu publicznej krytyki pracodawcy i podważania kompetencji przełożonych. Do sprawy przystąpił RPO [więcej].

Sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazali Rzecznikowi informacje na temat zapewnienia bezpieczeństwa Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii [więcej].

Czy pracownicy Poczty Polskiej mogą sprawdzać, czy mamy w domu telewizor?

Do Biura RPO docierają sygnały dotyczące sposobu kontroli posiadania telewizorów i radioodbiorników. Chodzi m.in. o wątpliwość, czy pracownik Poczty Polskiej jest de facto uprawniony do wejścia do mieszkania, żeby ustalić, czy obywatel ma telewizor lub radio – napisał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka [więcej].

RPO: Sprawca przemocy domowej musi być jak najszybciej odizolowany od swojej ofiary

Nie każdy przejaw przemocy w rodzinie wyczerpuje znamiona przestępstwa. Potrzebny jest więc mechanizm, który mógłby zostać zastosowany w ciągu 24 godzin, gdy brak jest podstaw do zatrzymania, czy wszczęcia postępowania karnego wobec sprawcy przemocy. RPO napisał w tej sprawie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieni przepisy o rejestrze wyborców upraszczając zasady dopisywania do rejestru wyborców osób nigdzie niezamieszkałych.

Informuje o tym Rzecznika Państwowa Komisja Wyborcza, z którą korespondował on w tej sprawie [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka