Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 28 lutego - 6 marca 2017 r.

Newsletter 28 lutego – 6 marca 2017

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

„Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją RP” to tytuł konferencji, która 3 marca odbyła się w Katowicach. W wydarzeniu wziął udział zastępca RPO Stanisław Trociuk

- Kryzys Trybunału Konstytucyjnego, którego jesteśmy świadkami, bezpośrednio przekłada się na działalność Rzecznika Praw Obywatelskich. Paraliż Trybunału zobowiązuje RPO do poszukiwania innych środków mających na celu ochronę praw i wolności obywatelskich – wskazywał Stanisław Trociuk. Zastępca RPO podkreślił również, że każdy sąd powszechny nie tylko ma prawo, ale i obowiązek odmówić zastosowania normy prawnej niezgodnej z normami prawa międzynarodowego (jak np. karta praw podstawowych). - W Konstytucji tkwią wielkie rezerwy, na które w takich sytuacjach można się powoływać – dodał Trociuk.  Na konferencję zarejestrowało się blisko tysiąc uczestników z całej Polski i spośród wszystkich zawodów prawniczych. W gronie panelistów i zaproszonych gości znaleźli się m.in. Małgorzata Gersdorf – I prezes Sądu Najwyższego, Marek Safjan – sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, Stanisław Biernat – wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, Ewa Łętowska, Andrzej Zoll [więcej].

Sprawa pana Piotra. RPO zaskarża do WSA cofnięcie środków z PFRON dla osoby z niepełnosprawnością. Przedsiębiorca skorzystał z dotacji dla osób z niepełnosprawnościami, wcześniej - zanim uległ wypadkowi - skorzystał ze zwykłej dotacji – i to stało się powodem odebrania mu pomocy [więcej].

Awizo pocztowe powinno być precyzyjne: w zawiadomieniu o korespondencji sądowej należy wskazać aktualne nazwisko - uchwała Sądu Najwyższego w postępowaniu z udziałem RPO. Sprawa  dotyczy kobiety, w przypadku której sąd uznał, że poprawnie wysłano jej awizo, mimo że widniało na nim nazwisko panieńskie [więcej].

Rzecznik pyta Ministra Sprawiedliwości o to, jak funkcjonują przepisy umożliwiające wstrzymanie wykonania kary zastępczej pozbawienia wolności [więcej].

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie przymusowego przetrzymywania w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym na etapie postępowania następującego po kasatoryjnym orzeczeniu Sądu Najwyższego [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka