Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 8-16 sierpnia 2016

Newsletter 8–16 sierpnia 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Kolejny wniosek do Trybunału w sprawie ustawy o obrocie ziemią rolną

Rzecznik złożył do Trybunału Konstytucyjnego pismo procesowe, w którym przedstawił kolejne zastrzeżenia dotyczące przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W piśmie z 12 sierpnia RPO wnosi o zbadanie zaskarżonych przepisów z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony własności, ochrony dziedziczenia oraz wolności wyboru miejsca zamieszkania i pobytu [więcej].

Przepisy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym niezgodne z ustawą zasadniczą – wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie z połączonych wniosków grup posłów i Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. TK wskazał, że część z zaskarżonych przepisów jest niezgodna z ustawą zasadniczą [więcej].

Zaległe orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wybrane 21 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z orzeczeń zaległych. Wśród nich są trzy ważne społecznie sprawy inicjowane przez RPO: wyrok z 8 czerwca  uznający za niekonstytucyjne przepisy w sprawie egzaminów na prawo jazdy kategorii B dla osób z niepełnosprawnością, wyrok z 28 czerwca uznający za niekonstytucyjne przepisy, które nie dają żadnych szans osobie ubezwłasnowolnionej, by sprawdzić, czy jest zamknięta w DPS w sposób zasadny oraz wyrok z 28 czerwca o konieczności zmian przepisów o kosztach egzekucyjnych [więcej].

Prawa niepełnoletnich obywateli w urzędach

Czy piętnastolatek może otrzymać w Urzędzie Stanu Cywilnego kopie aktu zgonu dziadka? Według niektórych organów administracji jest to niemożliwe. Rzecznik złożył w tej sprawie kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego [więcej].

Gdzie kończy się prawo do prywatności i zaczyna prawo do informacji publicznej? – uzasadnienie wyroku WSA

Imiona i nazwiska osób kontrahentów Kancelarii Prezydenta powinny być dostępne publiczne – to uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Do sprawy przystąpił RPO.

500 zł za parking nad morzem?

Opłaty za parkingi mogące sięgać nawet 500 złotych tygodniowo to skutek oddania w dzierżawę parkingów w strefach nadmorskich w Gdańsku prywatnej firmie. Rzecznik poprosił władze miasta o wyjaśnienia [więcej].

Wniosek do Trybunału w sprawie postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratorów

Przyznanie rzecznikowi dyscyplinarnemu (podległemu Prokuratorowi Generalnemu) możliwości oceny, za jakie działania prokurator nie powinien ponieść odpowiedzialności dyscyplinarnej jest niezgodne z Konstytucją – wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich we wniosku do TK [więcej].

Prawa dolnośląskich pacjentów

Pełnomocnik Terenowy RPO we Wrocławiu, zajął się sprawą pacjentki, której lekarz w przychodni nie zbadał, pomimo silnego bólu brzucha. Skierował ją tylko do szpitala, gdzie kobieta czekała 3 godziny [więcej]. Pełnomocnik bada też  sposób organizacji szpitalnych oddziałów ratunkowych, ponieważ otrzymuje sygnały, że pacjenci przywożeni karetkami muszą czekać nawet kilka godzin zanim zajmie się nimi lekarz [więcej].

Czy pendolino bez platform dla osób z niepełnosprawnością może wyjeżdżać w trasę?

Przewoźnik odmówił przejazdu pociągiem pendolino osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Przyczyną była awaria obu platform dla osób z niepełnosprawnością. Rzecznik bada, czy taki pociąg mógł wyjechać na tory [więcej].

Sprawa weterynarza pomagającego bezdomnym zwierzętom - sąd uwzględnił argumenty RPO

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu ogłosił wyroki w sprawach ze skarg RPO na decyzje Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu. Chodziło o weterynarza, który został ukarany za pomoc bezdomnym zwierzętom [więcej].

Trwają pracę nad ustawą o biegłych sądowych

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości opracowuje wyniki badań dotyczących oceny systemu funkcjonowania biegłych w postępowaniu cywilnym, dlatego nie jest jeszcze znany termin zakończenia prac nad ustawą o biegłych sądowych – odpowiedział RPO wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł [więcej].

Co jeśli Poczta Polska żąda opłaty za wyrejestrowany odbiornik radiowo-telewizyjny?

W wyniku działań RPO, Poczta Polska zwróci mieszkańcowi Dolnego Śląska niesłusznie wyegzekwowane należności za abonament radiowo-telewizyjny [więcej].

Standardy opieki okołoporodowej – co w tej sprawie robi RPO

Na Podlasiu co czwarty naturalny poród jest znieczulany, a w Lubuskiem – praktycznie żaden. Jak  wynika z danych, które zebrał Rzecznik Praw Obywatelskich, przyczyną jest niewystarczająca liczba anestezjologów [więcej].

Czy należy wydłużyć termin na złożenie apelacji?

W niektórych sprawach sądowych, uzasadnienie wyroku jest tak obszerne, że praktycznie nie da się dotrzymać terminu na wniesienie apelacji. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało RPO, że choć dostrzega problem, to na razie nie przewiduje zmian w tym zakresie. Teraz Rzecznik poprosił o opinię Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej i Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych [więcej].

Rzecznik ws. FATCA

Do RPO wpływają skargi od obywateli, którzy na mocy umowy pomiędzy Polską i USA w sprawie wdrożenia ustawodawstwa FATCA zostali zobowiązani do składania oświadczeń. Rzecznik przedstawił swoje wątpliwości w tej sprawie Ministrowi Finansów [więcej].

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka