Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości – newsletter 1-30 kwietnia 2019

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Nie idzie wytrzymać. Dorosłego ciągnie na wymioty, a co dopiero dzieci. Oczy łzawią. Nasze ubrania, pościel, wszystko przesiąkło smrodem”. Takie słowa mieszkańca miejscowości z fermą norek cytuje RPO w wystąpieniu do premiera o braku skutecznej walki z uciążliwymi odorami. (więcej)

Sąsiad za płotem dymi. Fabryka po sąsiedzku bardziej uciążliwa niż zwykle. Pracownicy fermy norek wyrzucili odpady na pole koło Twojego domu. Alarmujesz władze i nic? To dlatego, że Inspekcja Ochrony  Środowiska nie ma ani ludzi, ani sprzętu, by na takie sygnały natychmiast zareagować. Tymczasem – choć przepisy o Inspekcji zmieniono w zeszłym roku tak, że powinna działać skuteczniej – z tegorocznego budżetu zniknęło 250 mln zł na etaty, certyfikowany sprzęt pomiarowy i samochody. (więcej)

Obywatel jest bezradny, gdy samorząd nie wyda np. planu ochrony powietrza. RPO chce zmiany prawa. (więcej)

RPO pyta minister rodziny, czy zmieni prawo, aby w pełni wykonać wyrok TK w sprawie emerytur kobiet urodzonych w 1953 r. Trybunał zwrócił bowiem uwagę na konieczność ustanowienia przepisów gwarantujących jednolite zasady zwrotu świadczeń należnych uprawnionym (więcej)

Czarna seria w SOR-ach na Śląsku – Rzecznik w pismach do szpitali i prokuratur prosi o wyjaśnienia, co się zdarzyło i jak wygląda badanie tych przypadków. (więcej)

Powinniśmy umożliwić kobietom na terenach wiejskich realny dostęp do standardów opieki okołoporodowej (więcej)

Nie wiadomo, co się dzieje z pracami nad Narodowym Planem dla Chorób Rzadkich (więcej)

Sędziowie mogą wypowiadać się w sprawach ważnych dla sądownictwa – uważa RPO. Zdaniem Rzecznika działania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego mogą prowadzić do nieuzasadnionego konstytucyjnie ograniczenia wolności słowa sędziów. (więcej)

Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego ma odpowiedzieć na pytanie prawne co do poprawności powołania nowych sędziów SN przez Prezydenta RP. Dlatego RPO wniósł o odroczenie rozpoznania 3 kwietnia 2019 r. swych skarg nadzwyczajnych w sprawie odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia dwóch skazanych. (więcej) SN oddalił wnioski RPO o odroczenie rozpoznawania tych spraw, oddalił też te  dwie skargi nadzwyczajne RPO Dotyczyły one spraw karnych. (więcej)

Minister Sprawiedliwości zapowiada „wszelkie możliwe starania”, aby w projekcie budżetu na 2020 r. zapewniono środki na wzrost wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratury. (więcej)

Matka autystycznego dziecka, które przebywa w domu pomocy społecznej, z powodu RODO nie może telefonicznie uzyskać informacji o jego zdrowiu (więcej)

Dlaczego nie uznać czasu przewidzianego na karmienie piersią za czas uwagi poświęcanej dziecku i pomost pomiędzy życiem rodzinnym a życiem zawodowym? Możliwe wtedy byłoby przyznanie prawa do korzystania z przerw na karmienie również rodzicom karmiącym sztucznym pokarmem. RPO przedstawił minister rodziny propozycje zmian. (więcej)

Pośpieszne zmiany w organizacji egzaminów szkolnych wprowadzane w reakcji na strajk nauczycieli mogą naruszać prawa obywatelskie. Rzecznik wystąpił do minister Anny Zalewskiej w związku z wątpliwościami co do dwóch rozporządzeń MEN z 2 kwietnia 2019 r. (więcej)

Część studentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie jest dyskryminowana w dostępie do oferty edukacyjnej – wskazuje RPO. Kwalifikowanie na praktyczne szkolenie lotnicze jest bowiem różnicowane w zależności od tego, czy studenta przyjęto w wyniku pierwszej czy też kolejnej rekrutacji. (więcej)

MEN aprobuje homofobiczną wypowiedź małopolskiej kurator oświaty. (więcej)

Rodzice skarżą się, że przedszkola odmawiają przyjmowania dzieci z alergiami pokarmowymi lub innymi przewlekłymi chorobami. Budzi to poważne wątpliwości RPO co do realizacji konstytucyjnych praw dziecka oraz prawa do nauki. (więcej)

Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu wojskowego, który w styczniu 1945 r. skazał na śmierć żołnierza Batalionów Chłopskich. Kasację w tej sprawie złożył Rzecznik, wskazując że wyrok zapadł z rażącym naruszeniem ówczesnego prawa. (więcej)

10 kwietnia TK  miał wypowiedzieć się ws. konstytucyjności karania bezzasadnej odmowy usługi. W związku z wnioskiem RPO o wyłączenie ze składu orzekającego Jarosława Wyrembaka, Trybunał odwołał planowane orzeczenie i  wyłączył  J. Wyrembaka ze sprawy. (więcej)

Stanowisko Rzecznika w sprawie działań zmierzających do zwolnienia z tajemnicy dziennikarskiej redaktor Ewy Ivanovej. (więcej)

Prokurator nadużył prawa, kwestionując wyrok NSA ws. aktu urodzenia dziecka w związku dwóch kobiet. Rzecznik wniósł, by sąd oddalił skargę prokuratora jako bezzasadną. (więcej)

Decyzja prezydenta Gniezna o zakazie marszu równości 13 kwietnia 2019 r. jest niedopuszczalna w świetle Konstytucji i Prawa o zgromadzeniach. RPO przyłączył się do skargi organizatora. (więcej) Sąd Okręgowy uchylił decyzję Prezydenta (więcej) a Sąd Apelacyjny w Poznaniu prawomocnie utrzymał uchylenie zakazu. (więcej)

Komendant Główny Policji odpowiedział na raport RPO ws. zgromadzeń. Wskazał m.in., że zagłuszanie legalnych zgromadzeń to wykroczenie, które spotyka się z interwencją policji. (więcej)

Po interwencji RPO klatka dla kibiców na stadionie w Daleszycach będzie zdemontowana. (więcej)

Sędziowie i inni prawnicy z Olsztyna zrobili sobie zdjęcie pod tamtejszym sądem, gdy manifestowali wsparcie dla sędziów, wobec których trwają postępowania dyscyplinarne lub też już ich ukarano. Na miejscu pojawiła się policja; wiele osób stojących przed sądem wylegitymowano. RPO wystąpił o wyjaśnienia do Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie. (więcej)

Ludzie skarżą się Rzecznikowi na przetwarzanie ich danych osobowych przez kościoły i związki wyznaniowe. RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministra Cyfryzacji. (więcej)

Opinia RPO do dziewiątej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: Projekt zawiera rozwiązanie niekonstytucyjne, a sposób procedowania zmian nie gwarantuje poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości (szczegóły)

Prokuratura nie rozpatruje wniosku obywatela o skargę nadzwyczajną, jeśli za niezasadny uznał go wcześniej RPO. To jest sprzeczne z forsowanymi w zeszłym roku poprzednimi nowelizacjami ustaw o SN (więcej)

16-latka trafiła do „rejestru pedofilów” w związku z czynem, za który sąd udzielił jej upomnienia, uznając że sprawa „nie ma charakteru poważnego”. Będzie ona jednak figurować w rejestrze przez 10 lat po osiągnięciu pełnoletności, co według RPO może negatywnie rzutować na całą jej przyszłość. (więcej) Dane nastolatki zostały usunięte z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – Sąd Rejonowy w Bochni uwzględnił wniosek RPO. (więcej)

Osoby, które trafiły do szpitali psychiatrycznych, bo wobec niepoczytalności nie mogły odpowiadać karnie za swe czyny, mają zróżnicowane prawa w zależności od szpitala. Jest to niezgodne z Konstytucją, która wymaga aby ograniczenia wolności i praw były zapisane w ustawie – wskazuje RPO. (więcej)

Co powinno być zmienione w KOZZD w Gostyninie? 17 kwietnia 2019 r. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przeprowadził wizytację KOZZD. Wizyta po raz kolejny dowiodła konieczności kompleksowej nowelizacji ustawy go dotyczącej. (więcej)

NSA wyda uchwałę 7 sędziów w sprawie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci. (więcej)

Minister Finansów rozważy dostęp RPO do tajemnicy skarbowej w postępowaniu administracyjnym. Dziś ograniczenia w dostępie utrudniają możliwość interwencji Rzecznika w sporze obywatela z fiskusem zanim sprawa trafi do sądu. (więcej)

Blokada rachunku bankowego firmy, w związku z podejrzeniem wykorzystywania działalności banku do wyłudzeń skarbowych, powinna być poprzedzona zawiadomieniem. RPO wystąpił w tej sprawie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. (więcej)

Jak zagwarantować osobie z niepełnosprawnością prawo do pomocy prawnej, nawet jeśli sama o to nie wniesie w sprawie o ustanowienie kuratora? RPO prosi o zajęcie się problemem Ministra Sprawiedliwości. (więcej)

MEN domagało się w czasie strajku, by dyrektorzy szkół wpisywali do centralnego Systemu Informacji Oświatowej dane o strajkujących nauczycielach. RPO zwraca uwagę, że takie przetwarzanie danych o obywatelach może naruszać Konstytucję. (więcej)

Decyzja Komisji Weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacyjnej nie unicestwia prawomocnych sądowych wyroków eksmisyjnych – przyznaje resort sprawiedliwości. Zdaniem resortu w takiej sytuacji władze Warszawy muszą ustalić, czy lokatorowi nie przysługuje odszkodowanie od samorządu. (więcej)

Jaka jest sytuacja właściciela mieszkania kupionego na wolnym rynku, ale w kamienicy, której reprywatyzację następnie unieważniła Komisja Reprywatyzacyjna? Jak długo Komisja może blokować postępowanie sądowe wobec lokatora w kamienicy, co do której nie ma jeszcze nawet podejrzenia, że doszło w niej do reprywatyzacyjnych nieprawidłowości? RPO przedstawił Ministrowi Sprawiedliwości dwa kolejne problemy. (więcej)

Obywatel odmawiający przyjęcia zaproponowanego przez gminę lokalu komunalnego nie może zostać skreślony z listy – WSA w Gliwicach podziela stanowisko RPO. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik