Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości – newsletter 1-31 maja 2019

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

 

W opinii dla Senatu RPO negatywnie ocenia zaostrzenie prawa karnego przez Sejm 16 maja 2019 r. (więcej)

Jakie skutki dla obywateli będą miały wdrażane w pośpiesznym trybie zmiany w Kodeksie karnym i innych przepisach – opinie ekspertów. (więcej)

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich wobec przyjmowania przez organy władzy publicznej deklaracji „przeciw ideologii LGBT". (więcej)

Trzy lata po śmierci Igora Stachowiaka – oświadczenie RPO. (więcej)

Informacja RPO dotycząca rejestru pedofilów. (więcej)

RPO pyta o podstawy działań przedstawicieli państwa wobec Elżbiety Podleśnej. (więcej)

O zatrzymaniach i tymczasowym aresztowaniu przedsiębiorców – spotkanie w Konfederacji Lewiatan. (więcej)

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad propozycjami zmian prawa wobec przestępstw propagowania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz nawoływania do nienawiści. Tak MSWiA odpowiedziało na wystąpienie RPO do premiera z 20 rekomendacjami dotyczącymi skutecznej walki z tymi przestępstwami. (więcej)

Zgodny z Konstytucją jest przepis, że przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z obciążonej nieruchomości. Takie rozstrzygnięcie wydał 15 maja 2019 r. Trybunał Konstytucyjny, który nie uwzględnił skargi konstytucyjnej wobec art. 77 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. (więcej)

Samorząd notarialny powinien zapewnić pełną ochronę osobom starszym przed przejmowaniem ich nieruchomości na podstawie aktów notarialnych będących zabezpieczeniem oszukańczych pożyczek. RPO ponownie wystąpił do Krajowej Rady Notarialnej w tej sprawie. (więcej)

Niejasne przepisy emerytalne uderzają w górników z kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Od 20 lat kolejne rządy nie wydały bowiem przepisów wykonawczych do ustawy emerytalnej, które precyzyjnie wyliczałaby, jakie stanowiska są objęte emeryturami górniczymi. (więcej)

W Ministerstwie Sprawiedliwości nadal trwają prace analityczne dotyczące reformy instytucji ubezwłasnowolnienia i zastąpienia jej modelem indywidualnego wspierania decyzji. Tak resort odpowiedział na pytanie RPO o postęp prac nad zmianami, zapowiedzianymi przez rząd jesienią 2018 r. (więcej)

Raport RPO ws. potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami trafił do gmin przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. (więcej)

Obywatel musi się spieszyć, jeśli chce w trybie karnym wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie. Prawo przewiduje bowiem roczny termin przedawnienia takich roszczeń. Według Rzecznika przedawnienie powinno generalnie wynosić trzy lata – niezależnie, czy sprawiedliwości dochodzi się  na gruncie prawa karnego, cywilnego, czy też administracyjnego. (więcej)

Obywatel podpalił papierowe kartony na klatce schodowej  Skazano go za spowodowanie pożaru, który zagroził życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. RPO złożył kasację, bo sąd błędnie zastosował kwalifikację prawną zastrzeżoną dla żywiołowego pożaru o charakterze katastrofy. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację i zwrócił sprawę sądowi I instancji. (więcej)

Obywatel, który samowolnie użytkował działkę rolną Skarbu Państwa, został prawomocnie skazany za przywłaszczenie majątkowego prawa do niej. Według RPO zamiarem skazanego nie było przejęcie praw do działki, ale uzyskanie dotacji unijnej oraz zebranie plonów. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację RPO i uniewinnił skazanego. (więcej)

Sprawa sędzi Czubieniak – w odpowiedzi na wystąpienie RPO rzecznik dyscyplinarny Schab wyjaśnił, że bada sprawę sędzi Czubieniak, by nie dopuścić do kwestionowania kompetencji nowych sędziów SN. (więcej)

Sędzia Dorota Zabłudowska, która przyjęła Gdańską Nagrodę Równości od śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, ma postępowanie wyjaśniające sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego. RPO poprosił go o informacje o przyczynach tych działań. (więcej)

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny wniósł o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędzi Marioli Głowackiej, która nie znalazła podstaw by wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Sławomira Jęksy. Państwo, w którym wobec badających przewinienia dyscyplinarne wszczynane są postępowania dyscyplinarne za podejmowanie decyzji, nie można uznać za demokratyczne państwo prawa – ocenia RPO. (więcej)

Nie dowiemy się, ile razy i jakie adresy w internecie zablokowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na podstawie tzw. ustawy antyterrorystycznej z 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji ePaństwo o udostępnienie takiej informacji publicznej. Do jej skargi przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. (więcej)

Aby adoptowane dziecko nie odziedziczyło długów po zmarłym biologicznym ojcu, Rzecznik skierował do Sądu Najwyższego swoją drugą skargę nadzwyczajną. Chodzi o decyzję sądu, który uznał, że dziecko nie jest spadkobiercą biologicznego ojca, a zatem rodzice adopcyjni nie mogą w jego imieniu odrzucić spadku. (więcej)

Obywatele skarżą się, że Komisja Weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji prowadzi długotrwałe czynności sprawdzające – nie podejmując decyzji bądź o ich zakończeniu, bądź o wszczęciu właściwego postępowania rozpoznawczego. RPO napisał w tej sprawie do Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej Patryka Jakiego. (więcej)

Rosnące koszty edukacji, wydłużenie godzin nauki, brak nauczycieli – to główne problemy, jakie zgłosiły RPO największe miasta w związku z „kumulacją roczników” w szkołach średnich w roku szkolnym 2019/2020. Rzecznik przekazał te opinie do MEN. (więcej)

Przez nieruchomości mieszkańców Suwalszczyzny (Bakałarzewo i okolice) idzie napowietrzna linia elektroenergetyczna 440 KV. Obniża to wartość działek, co właścicielom daje prawo do stosownego odszkodowania od państwa. Obywatele kwestionują wyliczone kwoty odszkodowania. Niestety, 29 maja 2019 r Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną na rzecz jednej z właścicielek. Złożył ją RPO. (więcej)

Polski sąd prawomocnie zgodził się na ekstradycję do Chin obywatela Tajwanu poszukiwanego za oszustwo i udział w grupie przestępczej. Obrona podkreślała, że wydanie Hung-T. L. naraża go na tortury i inne nieludzkie traktowanie. RPO wniósł by Sąd Najwyższy uchylił zgodę na ekstradycję i nakazał ponowne zbadanie sprawy. (więcej)

Obywatel nie dostał od Izby Notarialnej w Krakowie informacji publicznej w postaci informacji o wysokości wynagrodzenia sędziego za prowadzenie zajęć dla aplikantów. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę obywatela, ale NSA uwzględnił skargę kasacyjną, wniesioną przez RPO na rzecz obywatela i uchylił wyrok I instancji. (więcej)

Na jakiej podstawie policja odnotowuje pokazy publiczne „Tylko nie mów nikomu”? Rzecznik poprosił Komendanta Głównego Policji o wskazanie podstawy prawnej. (więcej) KGP przesłał zdawkową odpowiedź, dlatego Rzecznik ponownie wystąpi w tej sprawie. (więcej)

RPO wniósł o uchylenie zgody wojewody dla NSZZ „S” na zgromadzenie cykliczne 4 czerwca w Gdańsku. Obywatele składali w tej sprawie liczne skargi do Rzecznika, wskazując, że zakres tej zgody ogranicza wolność zgromadzeń innych osób. (więcej)

#PaństwoBezTortur. Policjanci winni nieludzkiego i poniżającego traktowania zatrzymanego – wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Kanciał przeciwko Polsce. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik