Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 11-17 kwietnia 2016

Zwrot kosztów ustanowienia obrońcy z wyboru w razie umorzenia postępowania

Pan Jan został obwiniony o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z uwagi na przedawnienie karalności czynu sąd drugiej instancji uchylił wyrok sądu rejonowego wymierzający obwinionemu karę grzywny i umorzył postępowanie. Sąd okręgowy kosztami procesu obciążył skarb państwa. Mimo że obwiniony był reprezentowany przez obrońcę z wyboru, sąd okręgowy nie zasądził od skarbu państwa zwrotu poniesionych przez niego kosztów z tego tytułu. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich – niesłusznie [więcej].

Monitoring wizyjny w domach pomocy społecznej

Instalowanie kamer telewizji przemysłowej (monitoringu) w domach pomocy społecznej – bez podstawy ustawowej – może naruszać przepisy Konstytucji, a także postanowienia międzynarodowych aktów prawnych gwarantujących prawo do prywatności. Rzecznik zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o jak najszybsze podjęcie prac nad uregulowaniem tej kwestii [więcej].

Departament Stanu USA o prawach człowieka w Polsce

Departament Stanu USA opublikował 13 kwietnia doroczny raport poświęcony przestrzeganiu praw człowieka w 199 krajach świata. W przypadku Polski analitycy wskazują na problemy, które są przedmiotem stałej uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich (jego działania opisane są zresztą w raporcie jako niezależne i zdaniem organizacji pozarządowych – efektywne) [więcej].

Głoduje i domaga się publikacji wyroku TK

W poniedziałek 11 kwietnia przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara odwiedził Andrzeja Miszka, który od 26 dni prowadzi protest głodowy przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Pan Miszk domaga się publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, zgodnie z którym przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o Trybunale jest niekonstytucyjna [więcej].

Konferencja dotycząca prawa wykroczeń

Analiza obowiązującego prawa wykroczeń i wskazanie pożądanych kierunków zmian były głównymi tematami konferencji, która odbyła się w Biurze RPO. Wśród najważniejszych problemów poruszanych podczas spotkania były m.in. brak przesłanki znikomej społecznej szkodliwości czynu, problem podwójnego karania oraz nadmierna represyjność prawa o wykroczeniach [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik