Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 19-24 lipca 2016

Newsletter 19-24 lipca 2016

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Wizyta RPO w Opolu

Adam Bodnar rozmawiał z władzami samorządowymi i mieszkańcami w Opolu i Dobrzeniu Wielkim na temat decyzji o poszerzeniu granic miasta [więcej].

Europejscy ombudsmani wspierają polskiego RPO

Rzecznicy Katalonii, Irlandii, Estonii i Austrii badali sytuację ustrojową polskiego RPO i możliwości niezależnego wykonywania przez niego swojej funkcji. Misję rozpoznawczą podsumowali podczas konferencji prasowej [więcej]. Wzięli również udział w otwartej debacie „Dlaczego potrzebujemy Rzeczników Praw Obywatelskich w Europie” [więcej].

Ministerstwo Sprawiedliwości zastanawia się nad nagrywaniem czynności notarialnych

Minister Sprawiedliwości poważnie rozważa wprowadzenie obowiązku nagrywania czynności notarialnych. Z podobnym pomysłem wystąpił też wcześniej RPO w piśmie dotyczącym wyłudzania mieszkań pod pretekstem umów pożyczkowych [więcej].

Czym jest ważny interes podatnika?

Rzecznik kolejny raz przystąpił do postępowania dotyczącego umorzenia zaległości podatkowej. Sprawa dotyczy kobiety cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która nabyła spadek po zmarłym ojcu, ale nie zgłosiła tego w ustawowym terminie, co pozwoliłoby jej skorzystać ze zwolnienia od podatku [więcej].

Skuteczna interwencja RPO ws. odmowy przejazdu rowerzystów w Krakowie

W odpowiedzi na pismo Rzecznika w sprawie zgromadzeń w formie przejazdu rowerów, Prezydent Miasta Krakowa poinformował o zmianie dotychczasowej praktyki, uwzględniając uwagi zgłoszone przez RPO [więcej].

Efekt spotkania regionalnego: wystąpienie w sprawie dostępności pomocy żywnościowej

Pomoc udzielana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa nie trafia do wszystkich potrzebujących, a poziom kryterium dochodowego jest za niski – problem zgłosili rzecznikowi mieszkańcy województwa lubuskiego. RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].

Finansowanie procedury in vitro

Po decyzji o rezygnacji z finansowania metody in vitro, wciąż nie wiadomo, jakie inne metody leczenia niepłodności o porównywalnej skuteczności będą finansowane przez Ministerstwo. Rzecznik ponownie zwrócił się w tej sprawie do Ministra Zdrowia [więcej].

Ochrona przed działaniami komorników – odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo dostrzega problem braku regulacji zasad zwalniania od kosztów postępowania egzekucyjnego i dlatego projektowane są przepisy regulujące tę instytucję, podobnie jak i podstawy prawne wynagrodzenia przyznawanego biegłym powoływanym w toku tego postępowania [więcej].

Prawa pacjentów zakładów psychiatrycznych

Czy prawo pacjentów zakładów psychiatrycznych do otrzymania przepustki może być ograniczane ze względu na odbywające się w Polsce międzynarodowe wydarzenia? Rzecznika pyta o to Ministra Zdrowia [więcej].

Prawa zatrzymanych przez Policję

Kwestia kontroli osobistych w policyjnych izbach dziecka oraz w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia wciąż pozostaje nieuregulowana. Rzecznik ponownie zwrócił się z tym problemem do Ministra Spraw Wewnętrznych [więcej].

Ustawa o biegłych sądowych

Rzecznik po raz kolejny zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o pilne wprowadzenie kompleksowej ustawy dotyczącej biegłych sądowych [więcej].

Prawo świadka do odmowy odpowiedzi

Rozszerzenie uprawnień świadka do odmowy udzielania odpowiedzi – to temat wystąpienia RPO do Przewodniczącego Komisji do spraw Petycji w Sejmie RP [więcej]. W posiedzeniu Komisji poświęconym tej kwestii uczestniczył przedstawiciel rzecznika [więcej].

Prawo do obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej

Minister Cyfryzacji popiera postulat RPO, aby obywatele mogli składać podpisy pod obywatelską inicjatywą legislacyjną drogą elektroniczną [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik