Zawartość

"Prawa obywateli są zagrożone", Onet.tv

Data: 
2016-04-01

Uważam, że sytuacja, w której Trybunał nie działa, nie pełni funkcji podstawowego mechanizmu obrony naszych praw i wolności, to jest sytuacja niebezpieczna z punktu widzenia ochrony wartości konstytucyjnych – w rozmowie z redaktorem Łukaszem Sławikowskim zaznaczył dr Adam Bodnar.

Rzecznik zauważył jednak, że obecnie Trybunał nie jest całkowicie sparaliżowany - 6 kwietnia odbędzie się przed TK rozprawa, a na 8 i 9 kwietnia planowane jest ogłoszenie dwóch wyroków we wcześniej procedowanych sprawach. Zdaniem dr Bodnara można więc uznać, że Trybunał - po rozprawie z marca br. – „odblokował się” i może orzekać na podstawie ustawy z 25 czerwca 2015 roku. Przy czym, jak zaznacza RPO, powstaje pytanie czy będzie to pełne odblokowanie, czy to tylko działania częściowe.

Teraz jesteśmy w stanie takiego zawieszenia, wszyscy czekamy na to co się powinno stać w demokratycznym państwie, czyli na opublikowanie wyroku z 9 marca 2016 roku. Czyli tego wyroku, o którego opublikowanie apelują ludzie na ulicach, ale także w sprawie którego sam wystosowałem pismo do Rządowego Centrum Legislacji  - zauważył dr Bodnar.

W rozmowie z Onetem rzecznik podkreślał również, że chaos prawny wywołany sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego może – w przypadku konkretnych postępowań – pociągnąć za sobą odpowiedzialność odszkodowawczą ze strony Skarbu Państwa. Dr Bodnar odniósł się także do opinii Komisji Weneckiej, w której wskazano na konieczność wykonania wyroków Trybunału.

Galeria

  • na zdjęciu dr Bodnar siedzi w wirtualnym studio

    dr Adam Bodnar