Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 1-31 października 2018 r.

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Kajdanki zakładane są osobom chorującym psychicznie w więziennych szpitalach psychiatrycznych tylko sporadycznie – odpowiedział rzecznikowi dyrektor generalny Służby Więziennej. Zdaniem RPO Służba Więzienna nie ma jednak w takich przypadkach w ogóle prawa do prewencyjnego zakładania kajdanek. (więcej)

Skazany, któremu dyrektor więzienia cofnął zgodę na pracę, nie został o tym powiadomiony na piśmie. A bez tego nie da się poddać cofnięcia zgody kontroli sądowej. W wystąpieniu do dyrektora generalnego Służby Więziennej rzecznik podkreśla, że skazany powinien być w każdej sytuacji informowany pisemnie o takiej decyzji. (więcej)

Sprawcy przestępstw umieszczeni w zakładzie psychiatrycznym powinni mieć – tak jak skazani w więzieniach – prawo do spotkań w warunkach zwiększonej intymności. Adam Bodnar wystąpił do ministra zdrowia o zmianę przepisów. (więcej)

Osoby pozbawione wolności wciąż nie mogą otrzymywać owoców i warzyw w ramach tzw. paczki żywnościowej. Za paczkę płaci się od razu, a przecież dopiero po zważeniu owoców i warzyw wiadomo, ile będą kosztowały (takie tłumaczenie przedstawiła firma obsługująca zamówienia). Zastępczyni RPO zwróciła się do dyrektora generalnego Służby Więziennej proponując kilka rozwiązań tego problemu. (więcej)

Nie każda osoba zatrzymana w Polsce ma od razu dostęp do obrońcy, a jest to podstawowa gwarancja prewencji tortur. O pilną inicjatywę legislacyjną w tej sprawie RPO Adam Bodnar ponownie zwrócił się do ministra sprawiedliwości. (więcej)

Obywatel, który kierował samochodem pod wpływem narkotyku, został skazany także za jego wcześniejsze „posiadanie”. RPO uznał to za rażące naruszenie prawa i w tym zakresie złożył kasację na korzyść skazanego. Podstawą do uznania, iż skazany „posiadał” porcję marihuany było to, że przyznał się do wypalenia papierosa z marihuaną. (więcej)

Sąd powinien mieć możliwość odbywania w zakładzie psychiatrycznym posiedzenia w sprawie przedłużenia pobytu w nim sprawcy przestępstwa – proponuje RPO. Wykonywałoby to w pełni wyrok Trybunał Konstytucyjnego, który uznał że taka osoba powinna móc uczestniczyć w posiedzeniu sądu w takiej sprawie. (więcej)

Skazany był poddawany częstym kontrolom osobistym przez Służbę Więzienną – nie tylko po widzeniach, ale także po rehabilitacji na terenie aresztu. Ponadto w czasie pobytu w celi izolacyjnej nie miał możliwości telefonicznego kontaktu z obrońcą. Rzecznik częściowo uznał skargę skazanego za zasadną i zwrócił się do Dyrektora Okręgowego SW o wyeliminowanie stwierdzonych nieprawidłowości. (więcej)

Trzy lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło tzw. Reguły Nelsona Mandeli - rekomendacje, których zasadniczym celem jest poprawienie sytuacji więźniów na świecie. RPO pyta Ministerstwo Sprawiedliwości o zapowiadaną w 2015 r. analizę zgodności polskiego prawa z tymi regułami. (więcej)

Skazany chciał przekazać swoje prace plastyczne na cel charytatywny. Dyrektor zakładu karnego odmówił prośbie o zapakowanie przesyłki, czego nie uzasadnił pisemnie. Według RPO działalność charytatywna to wysiłek skazanego na rzecz readaptacji i reintegracji społecznej, co administracja więzienna powinna wspierać. Brak uzasadnienia odmowy odbiera zaś skazanemu szansę na odniesienie się do jej argumentów. (więcej)

Prawo do prywatności pacjentów szpitali, w tym psychiatrycznych, narusza monitoring wizyjny, który nie ma podstawy ustawowej – wskazuje RPO. Adam Bodnar zwrócił się do ministra zdrowia, aby kwestię tę uregulować w ustawie. (więcej)

Raport z wizyty w Polsce Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom przeprowadzonej w maju 2017 r. został opublikowany po polsku. Apelował o to RPO. (więcej)

Rzecznik po raz kolejny zwraca się do Ministra Sprawiedliwości o wprowadzenie do polskiego prawa definicji tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Powodem są kolejne przypadki tortur na komisariatach. W sierpniu podczas wizytacji Komendy Powiatowej Policji w Rykach pracownicy Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur BRPO ujawnili przypadek 70-letniego mężczyzny, którego policjant pobił w trakcie przesłuchania. (więcej)

Trzech sędziów, a nie jeden, ma orzekać o umieszczeniu w ośrodku w Gostyninie osoby stwarzającej zagrożenie, która nie chce poddać się leczeniu. Tak, zgodnie z wnioskiem RPO, orzekł Sąd Najwyższy w sprawie mężczyzny, którego początkowo nie skierowano do ośrodka, ale orzeczono tzw. nadzór prewencyjny, połączony z nakazem leczenia. (więcej)

Oskarżony nie ma dziś prawa do zwrotu kosztów obrońcy przy uwzględnieniu jego apelacji złożonej jedynie wobec wymiaru kary wydanej w I instancji. Rzecznik wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niekonstytucyjności takich przepisów. (więcej)

Służba Więzienna pracuje nad ujednoliceniem kwestii wnoszenia przez matki z małymi dziećmi żywności dla dzieci czy jednorazowych pieluszek na widzenia z bliskimi. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik