Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 1 marca-11 maja 2018 r.

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Sprawa pana Tomasza Komendy, który spędził 18 lat w więzieniu, nie powinna była się zdarzyć. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wskazuje 9 przyczyn skazywania osób niewinnych (więcej)

Mimo polecenia premiera Mateusza Morawieckiego, Minister Sprawiedliwości wciąż nie odpowiedział RPO na wystąpienie ws. zagwarantowania każdemu kontaktu z obrońcą już od chwili zatrzymania. Według Adama Bodnara może to świadczyć m.in. o braku konsekwencji w poczynaniach rządu. (więcej)

RPO wystąpił do premiera o skuteczną ochronę prawną osób ze służb mundurowych i specjalnych, które ujawniałyby przypadki torturowania osób zatrzymanych (więcej)

Do polskiego prawa nadal nie wprowadzono dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady o prawie osoby podejrzanej do efektywnego i swobodnego kontaktu z adwokatem  (więcej)

Każdy podejrzewany musi mieć prawo do obrońcy od samego początku postępowania karnego, zwłaszcza jeśli jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną - powtarza po raz kolejny Adam Bodnar  (więcej)

Odsetki od odszkodowań lub zadośćuczynień za niesłuszne zatrzymanie, aresztowanie czy skazanie powinny przysługiwać od momentu skierowania do sądu odpowiedniego wniosku, a nie dopiero od chwili uprawomocnienia się orzeczenia sądu w takiej sprawie – proponuje RPO (więcej)

Kilkanaście rekomendacji - to efekt wizytacji ekspertów RPO w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Za ograniczanie praw pacjentów uznano m.in. kontrole wysyłanych do nich listów, zakazywanie zakupów lub udziału w zajęciach sportowych. Ośrodek nie jest też właściwym miejscem dla osób chorujących psychicznie. (więcej)

Pacjenci więziennych szpitali psychiatrycznych powinni być objęci systematyczną opieką rzeczników praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Zdaniem Rzecznika zwiększy to gwarancje praworządnego postępowania wobec pacjentów.  (więcej)

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie odbyła się ostatnia, 16.  debata regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. W dyskusji wzięli udział m.in. policjanci, przedstawiciele Służby Więziennej, dps, szpitali psychiatrycznych, ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych, urzędów oraz organizacji pozarządowych.(więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski