Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 2-31 lipca 2018 r.

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Rekomendacje europejskiego komitetu ds. tortur (CPT) są zbieżne z wnioskami RPO, co należy zrobić, aby Polska była państwem bez tortur. W raporcie z wizytacji w Polsce komitet wskazał m.in. na niemożność bezzwłocznego kontaktu osoby zatrzymanej z adwokatem; zalecił też szkolenia dla policji co do zasad używania paralizatorów. Raport powinien być lekturą obowiązkową dla przedstawicieli władz – uważa Adam Bodnar. (więcej)

Po raz pierwszy miejsca pozbawienia wolności w Polsce monitorowała delegacja Podkomitetu ds. Prewencji Tortur ONZ (SPT). To niezależny organ ustanowiony przez Protokół fakultatywny do Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (OPCAT) (więcej)

Choć Polska poczyniła znaczne postępy w zakresie poprawy traktowania osób pozbawionych wolności, nadal pozostaje wiele do zrobienia, w tym zapewnienie możliwości bezzwłocznego korzystania z podstawowych praw oraz zaprzestanie nieproporcjonalnego pozbawiania wolności. To wstępne wnioski z pierwszej w Polsce wizyty Podkomitetu ONZ ds. Prewencji Tortur. (więcej)

RPO upomina się u premiera o zagwarantowanie każdemu podejrzanemu prawa do efektywnego i swobodnego kontaktu z adwokatem na jak najwcześniejszym etapie postępowania. Mówi o tym dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE. Powinna była ona zostać wprowadzona do polskiego prawa do listopada 2016 r., co nie nastąpiło. (więcej)

Coraz bardziej iluzoryczna staje się możliwość zażalenia na areszty; ich skuteczność wynosi  kilka procent - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Proponuje odejście od zasady, że do aresztowania wystarczy samo tylko zagrożenie surową karą; niestosowanie aresztu przy przestępstwach zagrożonych karą niższą niż 2 lata więzienia i wprowadzenie maksymalnego  czasu, po którego przekroczeniu areszt można byłoby przedłużać tylko  wyjątkowo.(więcej)

Rzecznik wyjaśnia sprawę zatrzymania przez policję czterech osób, które demonstrowały 20 lipca 2018 r. pod Sejmem, a także spowodowania uszkodzeń ciała u jednej z nich. Biuro RPO wystąpiło o informacje, czy w policji trwa postępowanie wyjaśniające zasadność i prawidłowość działań.(więcej)

O spotkanie w areszcie funkcjonariuszy CBA z posłem PO Stanisławem Gawłowskim rzecznik spytał szefa Biura. W czerwcu 2018 r. funkcjonariusze mieli złożyć posłowi propozycję uchylenia aresztu w zamian za zeznania obciążające liderów PO. (więcej)

Zasady odwiedzin dzieci u rodziców pozbawionych wolności różnią się w zależności od tego, czy odbywają oni karę więzienia, czy też są tymczasowo aresztowani. Powołując się na zasadę dobra dziecka, RPO wnosi o ujednolicenie przepisów, aby nie było nieuzasadnionego zróżnicowania. (więcej)

Rozdział Kodeksu postępowania karnego dotyczący odszkodowania za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie pomija instytucję skargi nadzwyczajnej - wskazał RPO, który wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie uzupełnienia przepisów.(więcej)

Byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztofa S.  traktowano w areszcie jak więźnia niebezpiecznego. Adam Bodnar uznał, że nie miało to uzasadnienia. Zwrócił się do Służby Więziennej o wyeliminowanie takich przypadków.(więcej)

Wszyscy sprawcy przemocy w rodzinie, w tym skazani na bezwzględną karę pozbawienia wolności, powinni być objęci nakazem uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym – uważa RPO, który ponowił wystąpienie do resortu sprawiedliwości z 2017 r.  (więcej)

RPO spytał Służbę Więzienną o zapowiadane kompleksowe programy oświatowo-zdrowotne dotyczące walki z wirusowym zapaleniem wątroby typu C u osób pozbawionych wolności (więcej)

Międzyresortowy zespół miał przygotować projekt umieszczania skazanych chorujących psychicznie, którym sąd udzieliłby przerwy w karze, w odpowiednio zabezpieczonym szpitalu psychiatrycznym. Rzecznik spytał o efekty działań zespołu, o którym w 2017 r. informowały resorty zdrowia i sprawiedliwości. (więcej)

Rzecznik wyraził zaniepokojenie wizytą szefa MSW Kazachstanu w ośrodku dla uchodźców pod Warszawą. Chce wiedzieć, czy podczas wizyty w ośrodku przebywali cudzoziemcy z Kazachstanu, którzy ubiegają się w Polsce o ochronę przed prześladowaniami i czy ich dane są chronione.(więcej)

Ograniczenia praw pacjentów z ośrodka w Gostyninie mają wynikać z ustawy, a nie z wewnętrznego regulaminu - powtarza RPO. Poprosił Rzecznika Praw Pacjenta, aby przyłączył się do działań zmierzających do ochrony praw pacjentów ośrodka. (więcej)

Prawa pacjentów ośrodka w Gostyninie nie odbiegają negatywnie od praw osób w innych szpitalach psychiatrycznych – tak Rzecznik Praw Pacjenta odpowiedział na wniosek RPO, by włączył się do działań dla ochrony praw pacjentów ośrodka. Sąd Okręgowy w Płocku zapowiedział stałe kontrole ośrodka, co najmniej raz w roku. (więcej)

Poprawa warunków bytowych, wprowadzenie zajęć kulturalno-oświatowych, dłuższe pobyty na terenie rekreacyjnym – to niektóre zalecenia po kolejnej wizytacji ekspertów RPO w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. (więcej)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Więźniów 18 lipca – w dniu urodzin Nelsona Mandeli, który walcząc o prawa człowieka spędził w więzieniu 27 lat – Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przypomniał w oświadczeniu, jak ważna jest resocjalizacja skazanych. (więcej)

W Międzynarodowy Dzień Praw Więźniów przedstawiciele RRO spotkali się z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Białymstoku.(więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski