Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób pozbawionych wolności - newsletter 4-24 kwietnia 2017 r.

Newsletter 4 - 24 kwietnia 2017

 

PRAWA OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Tortury na policji – Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, jak im zapobiegać. Konferencja prasowa Adama Bodnara 19 kwietnia

Policjantom w Polsce zdarza się stosować tortury wobec zatrzymanych i świadków. Trzeba temu przeciwdziałać, a jednym z rozwiązań jest dostęp do adwokata od momentu zatrzymania – pisze RPO Adam Bodnar w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości. Obszerne wystąpienie zawiera analizę konkretnych, potwierdzonych sądownie przypadków tortur, okrutnego i nieludzkiego traktowania.

- Dlaczego musimy o tym rozmawiać? Po pierwsze dlatego, że nasz konstytucyjny zakaz tortur wynika z „gorzkich doświadczeń przeszłości", z pamięci o tym, co się działo w Berezie Kartuskiej przed wojną, czy w więzieniach stalinowskich. Pomni tego musimy zabiegać, by ten zakaz był bezwzględnie stosowany – powiedział na konferencji prasowej poświęconej 19 kwietnia temu wystąpieniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Po drugie - tortury w Polsce dotykają najsłabszych i najuboższych, tych, którzy nie poradzą sobie sami z systemem prawa. Państwo ma wobec nich obowiązki. To im powinno zapewnić pomoc od samego momentu zatrzymania. Po trzecie - tortury pozostawiają w człowieku stały ślad. Proces leczenia takiej traumy jest długotrwały, niszczy na zawsze zaufanie do państwa i jego przedstawicieli – podkreślił na spotkaniu rzecznik praw obywatelskich [więcej].

Jesteś świadkiem, podejrzanym lub pokrzywdzonym? Poznaj swoje prawa!

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Rzecznik Praw Obywatelskich opracowali wspólnie ulotki informujące o prawach i obowiązkach osób w postępowaniu karnym. Zarówno HFPC jak i RPO wielokrotnie podkreślali, że pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach powinny być sformułowane przystępniejszym językiem. Przygotowali więc przyjazne ulotki dla osób w trudnej sytuacji – ofiar, świadków, i innych osób, wobec których wymiar sprawiedliwości prowadzi działania [więcej].

VII debata regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji w Białymstoku [więcej].

Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie przemocy domowej [więcej].  Rzecznik napisał też do Ministra Sprawiedliwości na temat programów korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie, opuszczających zakłady karne [więcej].

Czy więźniowie faktycznie są aż tak niebezpieczni, że nie mogą przytulić własnego dziecka? [więcej].

Wizytacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej [więcej].

„Przestępstwo tortur - nie tylko wobec jeńców, powinno trafić do kodeksu karnego” - artykuł Rafała Kulasa z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur [więcej].

Problemy z doręczaniem pism sądowych w postępowaniu karnym [więcej].

 

 

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka