Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób starszych – newsletter 1-30 listopada 2018 r.

PRAWA OSÓB STARSZYCH

JAK SAMEMU SPRAWDZIĆ, CO ROBI RPO?

  • Co robi w sprawach, którymi interesuje się opinia publiczna?
  • Jak widzi stan przestrzegania poszczególnych praw i wolności zapisanych w Konstytucji?
  • Jakie ma możliwości pomocy?

Strona Rzecznika rpo.gov.pl przechodzi teraz przebudowę. Liczymy, że dzięki niej łatwiej będzie znaleźć odpowiedzi na te pytania. Dziś zwracamy Państwa uwagę na DWIE nowe funkcjonalności naszej strony:

NASZE PRAWA: to wykaz praw i wolności zapisanych w Konstytucji z linkami do tego, jak wygląda realizacja tych praw (artykuł po artykule, tak jak w Informacji rocznej RPO, tylko że na bieżąco)

SPRAWY RPO: tu można przeszukiwać informacje tematycznie, wedle artykułów Konstytucji lub typów działań RPO (można te kategorie łączyć)

II KONGRES PRAW OBYWATELSKICH. Trwa rejestracja na II Kongres Praw Obywatelskich w dniach 14-15 grudnia 2018 r. Zgłosiło się już ponad 500 osób, dyskusja zapowiada się wyśmienicie  (PORTAL KONGRESU) (ZAREJESTRUJ SIĘ)

Czy obywatele muszą tyle płacić za postój na przyszpitalnych parkingach? W odpowiedzi na wystąpienie RPO Minister Zdrowia dopuszcza zmianę prawa, ale tylko wobec parkingów należących do szpitali. (więcej)

Obywatel skarży się na pozbawienie prawa bycia wybranym do władz wyższej uczelni. Prawo o szkolnictwie wyższym uniemożliwia to bowiem osobom, które ukończyły 67. rok życia. Budzi to wątpliwości RPO, dlatego zwrócił się w tej sprawie do wicepremiera Jarosława Gowina. (więcej)

Najniższą emeryturę dostaje się w Polsce, jeśli wniosek o nią zostanie złożony w czerwcu –  tak wynika ze sposobu, w jaki ZUS waloryzuje nasze składki. Rzecznik pyta minister rodziny o zapowiadane w tej sprawie działania resortu. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik