Raporty:
Europejski Fundusz na rzecz uchodźców, Wrzesień 2011 "Uciekając przed homofobią
http://ptpa.org.pl/public/files/RAPORT%20UCIEKAJ%C4%84C%20PRZED%20HOMOFOBI%C4%84.pdf
Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, 28 września 2011 Wypowiedź Hammarberga nt. prześladowania dzieci w szkołach ze względu na orientację seksualną i płeć.
http://commissioner.cws.coe.int/tiki-view_blog_post.php?postId=181
Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, 2011 Raport nt. Dyskryminacji ze względu na orientację seksualną I tożsamość płciową. Raport jest efektem dwuletnich praw ekspertów, zawiera socjologiczne i prawne analizy zjawiska nierównego traktowania z ww. powodów. Raport dotyczy sytuacji osób LGBT (lesbijek, gejów, osób bi-, i transpłciowych) we wszystkich krajach członkowskich Rady Europy.
http://www.coe.int/t/Commissioner/Source/LGBT/LGBTStudy2011_en.pdf
Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, 26 lipca 2011 r. Komisarz Rady Europy ds Praw Człowieka Thomas Hammarberg wydał oświadczenie, w którym podkreślił konieczność wprowadzania regulacji prawnych, które zwiększyłyby poziom ochrony dla osób transpłciowych przed dyskryminacją i przestępstwami z nienawiści (organy ds. równego traktowania powinny mieć wyraźny mandat do ochorny osób transpłciowych). Komisarz w swoim oświadczeniu podkreślił, że osoby transpłciowe są grupą narażoną na dyskryminację w takich sferach jak zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna. Przypomniał także, że od 2008 r. zanotowano w Europie 41 morderstw osób trans, gdzie głównym motywem tych przestępstw była tożsamość płciowa ofiar (Polska jest jednym z wymienionych krajów, w których doszło do takich morderstw).
http://commissioner.cws.coe.int/tiki-view_blog_post.php?postId=160
Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, Luty 2011 Tożsamość płciowa a prawa człowieka – dokument tematyczny Thomasa Hammarberga .
Prawa osób transpłciowych zostały rozpoznane w tym dokumencie jako niezwykle istotne w dalszej pracy nad zaprowadzeniem równości we wszystkich sferach życia. Tekst nie tylko opisuje problemy, z jakimi w życiu codziennym spotykają się osoby trans płciowe (dostęp do opieki zdrowotnej, do rynku pracy, transfobia), lecz także przynosi rekomendacje mające na celu posłużyć państwom członkowskim Rady Europy jako podstawy do wprowadzenia rozwiązań polepszających warunki bytowe wszystkich osób w jakiś sposób związanych z kategorią trans.
http://www.transrespect-transphobia.org/uploads/downloads/Publications/Hberg_pol.pdf
ONZ, 2012 Born Free And Equal - Sexual Orientation and Gender Identity in International Human Rights Law. Raport przedstawiony dowody na systematyczną przemoc i dyskryminację osób z powodu ich orientacji seksualnej i tożsamości płciowej - od dyskryminacji w zatrudnieniu, opieki zdrowotnej i edukacji, po ataki przemocy a nawet zabójstwa.
http://www.ohchr.org/Documents/Publications/BornFreeAndEqualLowRes.pdf
Equinet, September 2010 Making equality legislation work for Trans people
http://www.equineteurope.org/trans_opinion_english.pdf
ILGA-Europe, 2012 Report on implementation of the Recommendation CM/Rec(2010)5 of the Committee of Ministers of the Council of Europe on measures to combat discrimination on grounds of sexual orientation or gender identity by Poland. ILGA-Europe opublikowała krajowe raporty dotyczące stanu wdrażania przez kraje członkowskie Rady Europy rekomendacji Komitetu Ministrów dotyczących środków zwalczania dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. http://www.ilga-europe.org/home/guide_europe/council_of_europe/lgbt_rights/recommendation_com_lgbt/reports
ILGA-Europe, Styczeń 2012 Rainbow Europe Map and Index
http://www.ilga-europe.org/home/publications/reports_and_other_materials/rainbow_map_and_index_2011_2012
ILGA-Europe, Grudzień 2011 Human Rights and Gender Identity: Best Practice Catalogue
http://www.ilga-europe.org/home/publications/reports_and_other_materials
ILGA-Europe, Czerwiec 2011 Raport nt. dyskryminacji płci z perspektywy osób transpłciowych. Kwestionariusz przeprowadzony przez ILGA-Europe w 30 krajach europejskich dot. regulacji związanej z tożsamością płci wyrażanej przez ustawodawstwo krajowe i organy ds. równości.
http://www.ilga-europe.org/home/publications/policy_papers/report_on_gender_discrimination_in_employment_and_access_to_goods_and_services_june_2011
Kampania Przeciw Homofobii
2012 Sytuacja społeczna osób LGBT. Raport za lata 2010-2011
http://www.kph.org.pl/publikacje/Raport_badania_LGBT_do_netu.pdf
2011 Przemoc motywowana homofobią. Raport 2011
http://www.kph.org.pl/publikacje/raport_przemoc.pdf
2011 Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w zatrudnieniu.
http://www.kph.org.pl/publikacje/raport_dyskryminacja_w_zatrudnieniu.pdf
2010 Raport homo-, biseksualności i transpłciowości w polskich podręcznikach akademickich
http://www.kph.org.pl/publikacje/raport2010_podreczniki_akademickie.pdf
2010 Tęczowe rodziny w Polsce. Prawo a rodziny lesbijskie i gejowskie
http://www.kph.org.pl/publikacje/raport2010_teczowe_rodziny.pdf
Lambda
Październik 2011 r. Zgłaszam problem-rzeczywistość osób homo i biseksualnych w Polsce
Fundacja Przestrzeń Kobiet
Niewidoczne (dla) społeczności. Sytuacja lesbijek i kobiet biseksualnych mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach w Polsce. Raport z badań, pod red. J. Struzik, Kraków 2012.
http://www.przestrzenkobiet.pl/images/DOWNLOAD/nds_pages.pdf