Zawartość

RPO będzie monitorował postępowanie w sprawach napaści na zagranicznych studentów w Bydgoszczy i pobicia Czeczenki w Łomży

Data: 
2016-05-19
Położenie: 
  • Łomża
    Polska
  • Bydgoszcz
    Polska

RPO będzie monitorował postępowanie w sprawach napaści na zagranicznych studentów w Bydgoszczy i pobicia Czeczenki w Łomży. Do zdarzeń tych doszło na początku maja. W obu przypadkach doniesienia medialne sugerują, że sprawcy mogli kierować się nienawiścią na tle narodowościowym, etnicznym lub wyznaniowym.

W ostatnich miesiącach Rzecznik Praw Obywatelskich z niepokojem obserwuje wzrastającą liczbę przypadków publicznego nawoływania do nienawiści na tle przynależności narodowej, etnicznej czy wyznaniowej, znieważania osób ze względu na tę przynależność, a także fizycznych i często brutalnych napaści, motywowanych właśnie pochodzeniem narodowym czy etnicznym lub wyznaniem. O rosnących zagrożeniach, związanych z antymigranckimi nastrojami społecznymi, mówili również studenci programu ERASMUS podczas spotkania z Rzecznikiem, które odbyło się w Biurze RPO w dniu 5 maja br. 

W sprawach napaści na studentów w Bydgoszczy i pobicia Czeczenki w Łomży Rzecznik Praw Obywatelskich zwróci się, w pierwszej kolejności, do Policji i Prokuratury z pytaniem o to, jakie czynności zostały w tych przypadkach podjęte i czy organy ścigania badają oba zdarzenia również pod kątem popełnienia przestępstw motywowanych nienawiścią na tle narodowościowym, etnicznym lub wyznaniowym. Obie sprawy Rzecznik Praw Obywatelskich będzie monitorował.