Zawartość

Adam Bodnar sygnatariuszem oświadczenia w sprawie obrony demokracji

Data: 
2020-07-03
  • Rzecznik Praw Obywatelskich jest jednym z sygnatariuszy globalnego oświadczenia w sprawie obrony demokracji, zainicjowanego przez Międzynarodowy Instytut na rzecz Demokracji i Pomocy Wyborczej International IDEA.
  • Pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla demokracji na całym świecie
  • Sygnatariusze listu wzywają do poszanowania wartości demokratycznych w obliczu kryzysu pandemicznego

Oświadczenie zostało podpisane dotychczas przez ponad 70 organizacji i prawie 500 wybitnych osobistości ze 119 krajów, w tym 62 byłych szefów państw i rządów, 13 laureatów Nagrody Nobla, wybitnych uczonych, dziennikarzy i działaczy na rzecz demokracji.

- Pandemia COVID-19 zagraża nie tylko życiu i życiu ludzi na całym świecie. To także kryzys polityczny, który zagraża przyszłości liberalnej demokracji. Nic dziwnego, że reżimy autorytarne wykorzystują kryzys do uciszenia krytyków i utrzymania politycznej władzy. Ale nawet niektóre demokratycznie wybrane rządy walczą z pandemią, gromadzą siły nadzwyczajne, które ograniczają prawa człowieka – czytamy m.in. w oświadczeniu.

Międzynarodowy Instytut na rzecz Demokracji i Pomocy Wyborczej jest organizacją, która działa na rzecz wspierania i wzmacniania instytucji i procesów demokratycznych na całym świecie, aby rozwijać trwałe i skuteczne demokracje.

Galeria

  • List i pióro
    List gratulacyjny