Zawartość

Sprawa pani Anny - Efekt spotkania regionalnego. RPO skutecznie przyłącza się do sprawy chroniąc żonę przed umieszczeniem w zakładzie psychiatrycznym przez męża

Data: 
2016-04-01
Położenie: 
  • Rejtana 18
    Rzeszów
    Polska

Mąż chciał umieścić żonę, z którą jest w sporze, w szpitalu psychiatrycznym w trybie bez jej zgody. W stosunku do żony już wcześniej wszczęto procedurę „Niebieskiej Karty”, a zatem uznano ją za ofiarę przemocy domowej. Informację o sprawie rzecznik Adam Bodnar dostał w czasie spotkania regionalnego w Rzeszowie 10 marca. Po analizie dokumentów Rzecznik przyłączył się do postępowania przed sądem. W piątek na rozprawie mąż wycofał swój wniosek.

Przyłączenie się do sprawy było możliwe dzięki doskonałej współpracy z organizacją pozarządową, która zgłosiła problem. Prawnicy RPO wskazali przed sądem, że opinia biegłego znajdująca się w aktach sprawy budzi poważne wątpliwości co do jej rzetelności.

W czasie marcowych spotkań regionalnych na Podkarpaciu RPO dostał kilka sygnałów o problemach związanych z przemocą w rodzinie i o nieprawidłowościach w rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich. 

OPIS CAŁEGO POSTĘPOWANIA STRATEGICZNEGO RPO: 

Galeria

  • Adam Bodnar w geście słuchania przy stole, wokół ludzie

    Spotkanie w Rzeszowie 10 marca: tu się dowiedzieliśmy o sprawie