Godło RP

RPO w mediach

np.: 14/12/2018
np.: 14/12/2018
Data: 
2018-11-27
Zdjęcie mężczyzny i tekst: sprawcami przemocy w ok. 90 proc. przypadków są mężczyźni

Kobiety coraz skuteczniej potrafią walczyć o swoje prawa i równe traktowanie. Jednak wciąż są obszary życia, gdzie utrzymuje się ogromna dysproporcja, wręcz przepaść, w relacjach między płciami. Chodzi o stosowanie przemocy. Zwłaszcza tej najpowszechniej występującej – przemocy domowej. Badania i statystyki pozostają tu wyjątkowo niewzruszone, wskazują, że sprawcami przemocy w ok. 90 proc. przypadków są mężczyźni.

Data: 
2018-11-23
Zielony nowoczesny budynek z filarami

- Nagle zmieniliśmy ustawę i udajemy, że nic się nie stało - tak o nowelizacji przepisów o SN mówił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, gość Jacka Żakowskiego w Poranku Radia TOK FM.

Data: 
2018-10-23
Droga wzdłuż pola, na horyzoncie - fermy

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest: żyć na wsi, w otoczeniu pięknej przyrody i nie móc otworzyć okna, nie móc iść z dzieckiem na spacer?

A to doświadczenie wielu osób mieszkających w pobliżu zakładów przemysłowych, ferm hodowli zwierząt, wysypisk, składowisk oraz spalarni odpadów, ubojni i innych obiektów, których funkcjonowanie prowadzi do powstawania uciążliwych zapachów. Niestety, problemy tych osób pozostają nierozwiązane, bo w Polsce nie ma przepisów określających normy jakości zapachowej powietrza.

Data: 
2018-09-23
Screen programu telewizyjnego - kobieta w czerwonym pokazuje na ekran, na którym widać mężczyznę w garniturze

Niemieccy dziennikarze nakręcili dla stacji ARD materiał o pracy RPO Adama Bodnara.  Obok wypowiedzi samego RPO materiał zawiera informacje o sytuacji praworządności w Polsce, o sprawozdaniu rocznym RPO w pustym Sejmie, opinie o obecnym rzeczniku praw obywatelskich posłów partii rządzącej, o spotkaniach RPO z innymi rzecznikami praw obywatelskich z Grupy Wyszehradzkiej

 

Data: 
2018-09-20
Zbroja rycerska
  • Kodeks postepowania karnego tworzono na potrzeby demokratycznego państwa prawa, przy założeniu m.in. niezależności prokuratury i sądów oraz kontroli jakości ustawodawstwa przez Trybunał Konstytucyjny
  • Dziś te zasady są zachwiane, rośnie omnipotencja państwa, sędziowie są dyscyplinowani, a jednostka często pozostaje bez ochrony
  • Nadzieję można pokładać w Trybunale Sprawiedliwości UE, Europejskim Trybunale Praw Człowieka, bezpośrednim stosowaniu Konstytucji przez sądy oraz refleksji naukowej
Data: 
2018-09-05

Obecny rząd, ani żaden poprzedni nie był w stanie precyzyjnie określić liczby obywatelek i obywateli z niepełnosprawnością. Gdy w Unii Europejskiej dyskutuje się nad najlepszymi metodami edukacji lub najefektywniejszymi rozwiązaniami mieszkaniowymi, w Polsce wciąż trzeba walczyć o kilkadziesiąt złotych dodatku.

Data: 
2018-07-24

Czy poseł słusznie ujawnił tożsamość funkcjnariusza, który stosował przymus wobec obrońcy Sądu Najwyższego? Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, ostrzegł w TOK FM, że to niebezpieczne.

Data: 
2018-07-04

Sąd Najwyższy jest zazwyczaj niewidoczny dla obywateli. Na co dzień przeciętny obywatel nie docenia znaczenia Sądu Najwyższego dla budowania systemu prawnego. Spójrzmy na niedawną uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego w sprawie kredytów "frankowych" (z 20 czerwca 2018 r.).

Po pierwsze, tylko specjaliści wiedzą, co to w ogóle jest "uchwała 7 sędziów". Po drugie, tylko specjaliści rozumieją, jakie ma ona znaczenie prawne i czym różni się ona od zwyczajnego postanowienia czy wyroku sądu.

Strony