Zawartość

RPO w sprawie znieważenia muzułmanki, która razem z grupą niemieckiej młodzieży przyjechała do Polski, by poznać historię zagłady Żydów

Data: 
2017-06-27
Położenie: 
  • Lublin
    Polska

Rzecznik Praw Obywatelskich przyjrzy się reakcji funkcjonariuszy lubelskiej Policji na zgłaszany im przypadek znieważenia nastoletniej muzułmanki, która razem z grupą niemieckich licealistów, dzieci pochodzących z rodzin imigranckich, przyjechała do Polski, by poznać historię prześladowania i zagłady Żydów.  

Nastolatka została opluta na głównej ulicy Lublina. Według doniesień medialnych, na prośbę o interwencję stojący nieopodal policjanci zareagować mieli śmiechem. Niestety, jak wynika z publikacji prasowych, nie był to jedyny przypadek znieważenia, jakiego uczestnicy wycieczki doświadczyli w Polsce. W innych miastach spotykali się z jawnie okazywaną niechęcią, byli obrażani i znieważani, a nawet odmawiano im dostępu do usług, wprost tłumacząc to ich pochodzeniem.   

Rzecznik Praw Obywatelskich będzie też próbował ustalić okoliczności innych opisywanych przez media incydentów. Niektóre z nich, w tym choćby wszystkie opisane przypadki znieważania nastolatków w miejscach publicznych, mogły przecież wypełniać znamiona przestępstw motywowanych nienawiścią na tle pochodzenia narodowego lub etnicznego bądź wyznania. Tego typu przestępstwa są ścigane z urzędu i podlegają karze nawet do 3 lat pozbawienia wolności. 

Galeria

  • Zdjęcie: dwaj mężczyźni przed betonowym pomnikiem
    Adam Bodnar i Henryk Wujec w miejscu upamiętnienia ofiar KL Lublin, Majdanek 16.09.16
  • Zdjęcie ekspozycji w muzeum w Markowej
    Dla nas, Polaków, to była wojna i okupacja, dla nich, Żydów - koniec świata. Muzeum pamięci rodziny Ulmów, 160 km od Lublina