Godło RP
Zawartość

Rzecznik interesuje się sytuacją starszego mężczyzny

Data: 
2016-08-10

Z informacji prasowych wynikało, że mieszkaniec B. żyje w bardzo trudnych warunkach lokalowych i utrzymuje się z niskiego świadczenia emerytalnego. Pełnomocnik Rzecznika w Katowicach postanowił wyjaśniał sytuację samotnego, 83-letniego mężczyzny w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w B.

Okazało się, że pracownik socjalny systematycznie sprawdza, w jaki sposób funkcjonuje starszy człowiek. Jest też w stałym kontakcie z wolontariuszami pomagającymi mężczyźnie. Starszy mężczyzna jest osobą samodzielną ruchowo, utrzymuje porządek w mieszkaniu, opiekuje się zwierzętami. Pobiera świadczenie emerytalne i dodatek pielęgnacyjny.

Ośrodek zaproponował mieszkańcowi gminy wsparcie w formie: pobytu i posiłków w Dziennym Domu Pomocy, usług opiekuńczych, umieszczeniu w Domu Pomocy Społecznej, pomocy finansowej. Pan J. zgodził się na otrzymywanie posiłków i ich dostawę do swojego domu. Nie ponosi w związku z tym żadnych opłat. Urząd przyznał mu też specjalny zasiłek celowy w wysokości 150 zł na zakup drewna. Ponadto miejscowi społecznicy i przedsiębiorcy zaangażowali się w pomoc dla Pana J. - wstawili nowe okna i zamontowali piec do ogrzewania mieszkania.

W artykule podano też, że w  mieszkaniu mężczyzny została odcięta energia elektryczna. Jak się okazało energię ponownie podłączono – dzięki interwencji miejscowej fundacji na rzecz zwierząt. Fundacja dostarcza również żywność dla podopiecznych Pana J.
 

 

  • Logo kampanii: pomarańczowy napis na białym tle
    Za starośc naszą i waszą