Godło RP

Rzecznik wziął udział w akcji HejtSTOP

Data: 
2015-09-26
słowa kluczowe: 

26 września Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar wziął udział w ogólnopolskiej akcji zamalowywania nienawistnych napisów na ulicach polskich miast, która została zorganizowana w ramach programu HejtSTOP. Wraz z Ingrid Norstein  - Radcą Ambasady Norwegii, pracownikami Biura RPO i przedstawicielami organizacji pozarządowych zamalowali rasistowskie napisy przy ul. Opaczewskiej w Warszawie. W akcji wzięła także udział Małgorzata Fuszara Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, która tego samego dnia - razem z Premier Ewą Kopacz - usuwała antysemickie napisy.

Dr Bodnar podkreślił, że obecnie mamy do czynienia z eskalacją mowy nienawiści, szczególnie w Internecie. Rzecznik odniósł się również do kwestii pomocy uchodźcom. Wskazywał, że Polacy powinni czerpać ze swoich doświadczeń historycznych i dzięki nim budować kulturę przyjęcia, opartą na otwartości i tolerancji.

HejtSTOP to akcja stowarzyszenia "Projekt: Polska". Celem kampanii jest walka z antysemityzmem, homofobią, faszyzmem, rasizmem i każdą formą nienawiści pojawiającą się w przestrzeni publicznej.

 

  • Zdjęcie: mężczyzna w czarnej koszulce zamalowuje napis ma ścianei
    Adam Bodnar zamalowujący rasistowski napis w ramach akcji Hejtstop 26 września 2015 r.
  • Zdjęcie: ludzie w koszulkach i z napisem HejtStop i w sportowych strojach przy ścianie z hejterskimi napisami
    Uczestnicy akcji HejtSTOP 25 września 2015 r.
  • Zdjęcie: mężczyzna w koszulce z napisem Hejtstop zwraca się do dziennikarzy
    Adam Bodnar mówi o przeciwdziałaniu mowie nienawiści, 25 września 2015