Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sąd Najwyższy - co dalej? Brońmy Konstytucji

Data:
Tagi: kalendarium

W czwartkowe popołudnie kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu z sędzią SN Stanisławem Zabłockim oraz prof. Mirosławem Wyrzykowskim, które zostało zorganizowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Stowarzyszenie Sędziów Apelacji Warszawskiej "NIKE", Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia - Oddział Warszawski, Stowarzyszenie Sędziów "Themis", #WolneSądy.

Spotkanie odbyło się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i było transmitowane on-line.

Dyskusja dotyczyła przyszłości sądów i tego, z czym teraz muszą mierzyć się sędziowie. Całość poprowadzili: sędzia SN Stanisław Zabłocki i prof. Mirosław Wyrzykowski

Będą sądy!

Nie wierzę, że sędziowie nie mają dziś przed oczami tych tłumów obywateli, którzy stanęli w obronie sądów. Że nie pamiętają ich słów. A jeśli tak, to te ostatnie kilkanaście miesięcy nauczyły nas, że będą wolne sądy i my będziemy o nich pamiętali. Nie wiem, kiedy, ale będą wolne sądy i będzie Sąd Najwyższy – mówił sędzia Zabłocki.

Mówił o pracy sędziów Sądu Najwyższego w warunkach „tsunami legislacyjnego” i o ich staraniach o zachowanie tradycji Sądu Najwyższego. Dziś – dodał – niepewność jest podobna. Sytuacja przypomina grę w szachy, w której jeden z graczy zna i stosuje reguły, a drugi jest w stanie zrzucić szachownicę i rozsypać pionki. – Ale nawet po rozsypaniu szachownicy musimy ją podnieść, na nowo ustawić piony i zacząć od nowa. Sędziowie są państwowcami. Każde społeczeństwo musi mieć sądy. A sędziowie muszą robić wszystko, by w każdej sytuacji zapewnić maksimum rzetelności procesu.

Ceterum censeo constitionem defendendam (Poza tym uważam, że musimy bronić Konstytucji, łac.)

Nie mamy kryzysu konstytucyjnego. Kryzys konstytucyjny był jesienią 2015 r.- mówił z kolei prof. Wyrzykowski. Teraz trwa batalię o Konstutucję i naszym zadaniem jest teraz obrona Konstytucji. Musimy powtarzać jak Katon, że Konstytucja musi być broniona. Bo w Konstytucji wszystko jest o nas.

Utraciliśmy demokrację parlamentarną (parlament nie spełnia swojej funkcji, jeśli przy debatach ustrojowych posłowie mają 30 sekund na wypowiedź).

Utraciliśmy tożsamość konstytucyjną: rządy prawa, demokrację, prawa obywateli, nienaruszalność reguł, które definiują niezmienialność polskiej Konstytucji.

Utraciliśmy suwerenność - bo kiedy przedstawiciele części wyborców w imieniu wszystkich naruszają konstytucję, to naruszają suwerenność.

Głos w debacie zabierali m.in. prof. Ewa Łętowska, prof. Adam Strzembosz i prof. Wojciech Katner.

 

Autor informacji: Anna Grzelak
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: AnetaKosz
Data:
Operator: AnetaKosz