Zawartość

Sanok - spotkanie ze studentami, wolontariuszami i społecznością lokalną – „Ochrona Praw Człowieka w społeczności lokalnej”

Data: 
2016-10-04
Położenie: 
 • Sanok
  Polska
słowa kluczowe: 

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku Adam Bodnar spotkał się ze studentami, uczniami i wolontariuszami podczas debaty „Prawa człowieka lokalnie”. Debata współorganizowana była przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Grodka.

Adam Bodnar miał wystąpienie wprowadzające pt  "ochrona praw człowieka sprowadza się również do działalności lokalnej – bez społeczeństwa obywatelskiego nie da się skutecznie bronić praw człowieka, przeciwdziałać dyskryminacji, walczyć o równość".

Potem odbyła się dyskusja o formach ochrony praw człowieka lokalnie. Studenci zgłaszali istotne dla nich problemy. Oto przykłady:

 1. W jednej ze szkół panie w kuchni podczas wakacji muszą przychodzić do pracy. Nauczyciele mają wolne, uczniów nie ma, a panie nie robią nic ale muszą być przez 8 godzin. Nie powinno tak być.
 2. Brak jest darmowych strojów dla szkolących się ratowników medycznych a podczas szkolenia muszą w takich właśnie się szkolić
 3. Dlaczego możliwe jest podwójne karanie kierowców?
 4. Dlaczego młodzież kara się za picie alkoholu w miejscu publicznym a alkoholików nie? To niesprawiedliwe.
 5. Dlaczego dzieci muszą spłacać długi rodziców, mimo że oni na nich nie łożyli.
 6. Dlaczego obowiązkowa wymiana dokumentów jest płatna?

Te i wiele innych problemów wskazywała młodzież na kartkach do RPO jako problemy, które są dla nich ważne. 

 

Galeria

 • Zdjęcie: sala pełna młodych ludzi

  PWSZ w Sanoku
 • Zdjęcie: mężczyzna na mównicy

  Adam Bodnar w PWSZ w Sanoku, 4.10.2016