Zawartość

Siódma edycja "Żywej Biblioteki" w Katowicach pod Honorowym Patronatem RPO

Data: 
2019-06-06
Położenie: 
  • Katowice
    Polska
słowa kluczowe: 

Siódma edycja Żywej Biblioteki w Katowicach odbędzie się 6 czerwca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach.

Żywa Biblioteka, to miejsce, w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry. Czytelnik może wybrać z katalogu interesującą go Książkę, a następnie ją wypożyczyć. Książkami w Żywej Bibliotece są prawdziwi ludzie, reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, spotykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami. Czytelnik wypożyczając taką Książkę, wchodząc z nią w dialog konfrontuje swoje wyobrażenie o niej, zmienia postrzeganie i nastawienie.

Spotkanie z Żywą Książką to początek poszukiwania rzetelnych informacji na temat mniejszości i grup społecznych oraz możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy zadać. Wśród zaproszonych Książek będzie m.in. osoba głuchoniewidoma, były alkoholik, hinduska, bezdomny, uchodźca, weganka, muzułmanka, matka samotnie wychowująca uzależnionego nieletniego syna, gej, lesbijka, były więzień, freeganin, buddysta, ekolog.

Wydarzenie będzie promowało tolerancję wobec różnorodności, kulturę wzajemnego szacunku i dialogu.