Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Spotkania regionalne Rzecznika Praw Obywatelskich - newsletter 28 lutego - 6 marca 2017 r.

Newsletter 28 lutego – 6 marca 2017

 

SPOTKANIA REGIONALNE RPO

Wspólnie musimy poradzić sobie ze smogiem

- W Polsce na 45 uzdrowisk stacje kontroli powietrza są tylko w siedmiu i tylko tam jakość tego powietrza jest mierzona  - mówił Kamil Wyszkowski,  dyrektor UN Global Compact Poland podczas spotkania konsultacyjnego poświęconego problemowi zanieczyszczenia powietrza, które odbyło się w Biurze RPO.  W spotkaniu wzięli udział nie tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych z wielu miast w Polsce, ale też Najwyższej Izby Kontroli, władz lokalnych Krakowa i Warszawy oraz mediów [więcej].

Jak wyglądają, a jak powinny wyglądać relacje trzeciego sektora z rządem? Dyskusja z przedstawicielami organizacji pozarządowych

Rząd planuje zmiany w relacjach z organizacjami pozarządowymi. Przedstawił też projekt powołania nowej instytucji: Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Działania te spotkały się jednak z krytyką organizacji społecznych. W związku z tymi wątpliwościami rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaprosił przedstawicieli organizacji pozarządowych do dyskusji na temat relacji III sektora z rządem, w tym kształtu i zasad działania zapowiadanego Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego [więcej].

Kredyty „frankowe” – podsumowanie pierwszego etapu akcji informacyjnej RPO i Rzecznika Finansowego

Od stycznia Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Finansowy organizowali wspólnie akcję informacyjną dla osób, które wzięły tzw. kredyty „frankowe”. W dziewięciu miastach Polski odbyły się spotkania, w których wzięło w sumie udział ok. 1700 osób. Na każde spotkanie przychodziło od 100 do 300 osób. Skala zainteresowania informacjami przerosła nasze oczekiwania [więcej]. Ostatnie z takich spotkań odbyło się w Szczecinie. Spotkania odbyły się w miejscowościach, w których swoje przedstawicielstwa lub punkty przyjęć ma RPO.

Działający od 2015 r. Rzecznik Finansowy może wesprzeć obywateli w dochodzeniu swoich racji wobec instytucji finansowych, także w postępowaniu przed sądem, warunkiem jest to, że obywatel najpierw złoży w banku reklamację w swojej sprawie. Ze spotkań RPO i RF wynika jednak, że ludzie nie wiedzą, jak to zrobić. Tymczasem rząd wycofał się z zapowiedzi ustawowego regulowania sprawy kredytów „frankowych” wskazując, że właściwą drogą jest załatwianie tych spraw w sądzie.

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka