Zawartość

Spotkanie regionalne w Bydgoszczy

Data: 
2016-11-04
Położenie: 
 • Marcinkowskiego 12-14
  Bydgoszcz
  Polska
słowa kluczowe: 

Prawie 80 osób przyszło na spotkanie z rzecznikiem Adamem Bodnarem w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Prawa osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Niepełnosprawności bywają różne. Są osoby wymagające stałej, 24-godzinnej opieki. Tego polski system wsparcia dla opiekunów nie uwzględnia. Jak go poprawić?

Adam Bodnar odpowiedział, że spotkania regionalne przynoszą mnóstwo informacji na ten temat. Systemowa pomoc dla osób z niepełnosprawnościami jest organizowana w Polsce „wyspowo”, wiec są miejsca, gdzie w ogóle jej nie ma. Niestety, państwo ma skłonność do rozwiązywania takich problemów przy pomocy jednorazowych świadczeń.

Prawa opiekunów osób z niepełnosprawnością

Opiekuję się dzieckiem, którego nie jestem rodzicem. Dostaję więc 520 zł, a nie 1300 zł jak rodzic. Ale czym się różni moja praca? Dlaczego tak jest?

- Moim zdaniem powinna decydować funkcja, jaką Pani pełni, i jakie to ma znaczenie dla Pani życia. To analogiczny – ale inny problem od tego, że wysokość wsparcia zależy od momentu, w jakim dziecku orzeczono niepełnosprawność. Musimy to sprawdzić.

Alimenty

Pracuję i mam najniższą pensję, nie przysługuje mi więc wsparcie z funduszu alimentacyjnego, bo przekroczyłam próg dochodowy. Czy powinnam rzucić pracę i ewentualnie dorabiać na czarno, bo pensja nie wystarcza na samodzielne utrzymanie dwojga dzieci.

- Rzecznik właśnie, razem z rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem, wystąpił o podniesienie progu w Funduszu Alimentacyjnym.

Stawki za prąd dla stowarzyszenia

Nasze stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, a stawkę za prąd ma taką jak przedsiębiorstwo. Dlaczego nie ma dla nas innej stawki? Przecież na tę opłatę muszą się "zrzucić" prywatni ludzie, stawka powinna być więc taka jak dla osób prywatnych.

- Musimy sprawdzić. Biuro RPO zatrudnia wielu wybitnych ekspertów, oni mogą rzecz ocenić - mówi rzecznik.

Prawa dzieci wojny, czyli osób, które od 7. do 16. roku życia pracowały w czasie wojny

Sprawa dotyczy ludzi, dziś ponad osiemdziesięcioletnich. Projekt ustawy dający tym osobom wsparcie i dodatki do emerytur, czeka od kilkunastu lat na rozpatrzenie.

Rzecznik zapowiedział, że sprawdzi te sprawę.

Pytania dotyczyły też:

 • praw kobiet
 • przemocy domowej
 • wysokości rent
 • praw żołnierzy
 • praw pracowniczych w zawodach medycznych
 • sytuacji mediów w Polsce

Adam Bodnar przypomniał, że dziś Komitet Praw Człowieka ONZ przedstawi przegląd sytuacji dotyczącej praw człowieka w Polsce. To całościowy ogląd pozwalający zobaczyć ważne rzeczy dotyczące naszego kraju.

Galeria

 • Zdjęcie: widok z antresoli na salę z ludżmi siedzącymi na krzesłach
  Spotkanie regionalne w Bydgoszczy, 4.11.2016
 • Zdjęcie: dwie kobiety przy stoliku i dokumenty
  Listopad, Bydgoszcz: W czasie spotkań regionalnych cały czas trwa dyżur prawnika BRPO, który przyjmuje skargi i wnioski, Bydgoszcz, 4.11.16
 • Zdjęcie: budynek z kolorowym napisem Miejskie Centrum Kultury
  Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, 4.11.16