Zawartość

Spotkanie w Sejmie w sprawie pedofili

Data: 
2019-01-07
Położenie: 
  • Polska
  • Podczas spotkania w Sejmie przedstawiono uaktualnioną wersję „mapy kościelnej pedofili”
  • Poinformowano też o utworzeniu w Warszawie Centrum Pomocy Ofiarom Pedofilii
  • W spotkaniu wziął udział przedstawiciel RPO Andrzej Stefański

W gmachu Sejmu RP 7 stycznia 2019 odbyło się trzecie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka.

Gościem specjalnym spotkania był Matthias Katsch, członek niemieckiej Rady Niezależnej Przedstawicielstwa ds. Nadużyć Seksualnych wobec Dzieci. Sam jako uczeń był wykorzystany seksualnie przez nauczycieli, członków zakonu jezuitów.  W swoim wystąpieniu podkreślił, że choć  przypadki ofiar przemocy seksualnej najczęściej mają miejsce  w rodzinie, to Rada bada także odpowiedzialność  instytucji, pod opieką których dzieci były wychowywane. W tym także obu największych Kościołów w Niemczech, czyli Katolickiego i Protestanckiego.

Przewodnicząca Zespołu pos. Joanna Scheuring-Wielgus przedstawiła uaktualnioną wersję „mapy kościelnej pedofili”. Poinformowała o powstawaniu specjalnego konsorcjum prawniczego składającego się z przedstawicieli kancelarii prawniczych z Warszawy, Wrocławia i Gdańska, które będzie uczestniczyło w całym przedsięwzięciu.

Marek Lisicki z Fundacji „ Nie lękajcie się” poinformował o utworzeniu Centrum Pomocy Ofiarom Pedofilii, które mieści się w  Warszawie przy ul. Mickiewicza 30/48. Ofiary pedofilii, nie tylko kościelnej, mogą tam liczyć na pomoc psychologiczną i prawną. Zapowiedział także otwarcie takich poradni w innych miastach w Polsce.

W spotkaniu uczestniczył – jako specjalny przedstawiciel RPO Adama Bodnara – Andrzej Stefański, Główny Koordynator ds. Społecznych BRPO. W swoim wystąpieniu podkreślił, że osoby skrzywdzone mogą w każdej chwili składać skargi i liczyć na  pomoc  w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Galeria

  • Parlamentarny Zespół ds Przeciwdziałania Mowie Nienawiści, 7.01.2018.JPG

    Parlamentarny Zespół ds Przeciwdziałania Mowie Nienawiści, 7.01.2018.JPG