Zawartość

Spotkanie ze studentami programu Erasmus

Data: 
2016-05-05
Położenie: 
 • Długa 19
  Warszawa
  Polska
słowa kluczowe: 

Zagraniczni studenci uczący się w Polsce w ramach programu Erasmus+ rozmawiali z Adamem Bodnarem o atmosferze, jaka ich otacza w naszym kraju.

Rzecznik praw obywatelskich zorganizował to spotkanie po tym, jak w Koninie, w czasie spotkań regionalnych, usłyszał o przypadkach ataków na studentów z zagranicy. – Wtedy zorientowaliśmy się, że przypadki mowy nienawiści i przestępstw motywowanych nienawiścią mogą dotyczyć nie tylko migrantów, ale także studentów, których Polska sama zaprasza i zachęca do zdobywania wiedzy na naszych uczelniach – powiedział Adam Bodnar.

Studenci (z różnych krajów europejskich a także z Turcji i Syrii) opowiadali nieprzyjemnej atmosferze, głupawych dowcipach („gdzie masz bombę, terrorysto”), nieustających komentarzach dotyczących religii, o nieprzyjemnych zaczepkach, o uwagach słyszanych za plecami („niby można na to nie reagować, ale robi się coraz bardziej nieprzyjaźnie”). Studentki zwracały uwagę na chamskie, maczystowskie komentarze Polaków, kiedy nie wyrażą zainteresowania podjęciem znajomości.

Niektórzy studenci mieszkają w Polsce z rodzinami od wielu lat – teraz i ich rodzice spotykają się z nieprzyjaznymi komentarzami.

Na tym tle niefachowa obsługa, brak informacji po angielsku – na stronach urzędów, uczelni czy akademików – zaczyna być odczytywana jak kolejny objaw wrogości.

- Tak naprawdę nie zachęca do wiązania losu z Polską. Uczę się kultury, języka, poznaję ten kraj, a potem spotyka mnie to – opowiadał  jeden z uczestników spotkania.-

- Polska była i jest krajem otwartym i tolerancyjnym. To, że europejski kryzys uchodźczy przerodził się u nas w takie zachowania, musi boleć nas wszystkich. Jest nam ogromnie przykro, że doświadczacie Państwo takiego zachowania. Rzecznik Praw Obywatelskich będzie alarmował i uczulał organy władzy w sprawie wszelkich aktów agresji. Zwracać też będzie uwagę władzom uczelni i całemu środowisku naukowemu, jak ważny to problem – powiedział Adam Bodnar.

Galeria

 • Zdjęcie: grupa ludzi przy stole. Widac butelki z woda mineralną
  5 maja 2016: Spotkanie ze studentami-obcokrajowcami. Są teraz atakowani i obrzucani obelgami - a przecież polskim uczelniom tak zależy, by przyjeżdżali i wspierali je finansowo
 • Zdjęcie: widok sali z dużym stołem, wokół którego siedzą ludzie
  Na spotkanie z Adamem Bodnarem przyszło ok 20 młodych osób
 • Zdjęcie: zebrani słuchają wystąpienia uczestniczki, którą widać na dużym telwizorze
  Rozmowa z uczestniczką, która głos zabiera przez SKYPE'a
 • Zdjęcie: Adam Bodnar wita się podając rękę uczestnikom spotkania
  MajL Powitanie uczestników spotkania w sprawie ataków na zagranicznych studentów