Zawartość

Sprawa wyłudzenia pieniędzy z konta w banku – RPO interweniuje, by prokuratura nie umarzała śledztwa.

Data: 
2016-05-30
Położenie: 
  • Gdańsk
    Polska

Do Pełnomocnika Terenowego RPO w Gdańsku w zwróciła się pani, z której rachunku bankowego w mBanku w marcu 2015 r. ktoś wypłacił 20 tys. zł (atak phishingowy). Wnioskodawczyni złożyła zawiadomienie o popełnienia przestępstwa, ale prokuratura je umorzyła wobec niewykrycia sprawcy czynu.

Wiadomo tylko,  jaki był adres IP komputera, z którego ktoś zalogował się banku. Policja ustaliła też, że komputer ten należy do firmy zarejestrowanej w Niemczech. Wcześniej ofiara ataku dostała maila, z adresu IP, którym, zarządza firma na Ukrainie.

Mimo wskazań policji, jak zebrać więcej danych o użytkownikach tych komputerów, prokuratura na tym poprzestała. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prokuratora Okręgowego w Gdańsku wskazując, iż postępowanie przygotowawcze zostało umorzone przedwcześnie.

Prokurator Okręgowy w Gdańsku zgodził się z tym. Poinformował Rzecznika, że zwrócił się do Prokuratora Rejonowego o podjęcie postępowania na nowo i przeprowadzenia czynności w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

Galeria

  • Budynek z napisem "bank"

    Obywatel i instytucje finansowe