Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania - newsletter 1-30 czerwca 2018 r.

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

Komisja Europejska zaapelowała o wzmocnienie krajowych organów ds. równego traktowania, m.in. poprzez przydział odpowiednich środków budżetowych. W Polsce organem tym jest Rzecznik Praw Obywatelskich.(więcej)

Rząd ma pełną świadomość trudnej sytuacji materialnej osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz odpowiedział na wystąpienie RPO w sprawie zapewnienia wsparcia tym osobom. Według ministra istotne elementy Założeń Nowego Systemu Wsparcia „Za niezależnym życiem", przyjętych przez III Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, znajdą się w tworzonej Strategii na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Nie przedstawił jednak szczegółów.(więcej)

Z satysfakcją przyjęliśmy orzeczenie Sądu Najwyższego oddalające skargę kasacyjną Prokuratora Generalnego w sprawie odmowy świadczenia usługi druku dla Fundacji LGBT Business Forum - głosi oświadczenie Adama Bodnara i jego zastępczyni Sylwii Spurek. SN potwierdza, że usługodawca nie ma prawa kategoryzowania czy selekcjonowania klientów wyłącznie w oparciu o ich cechę osobistą.  (więcej)

Rzecznik chce utrzymania wyroku unieważniającego „bon wychowawczy” z Nysy dla dzieci – do którego pierwszeństwo przyznano m.in. małżeństwom. RPO  wystąpił do Naczelnego Sąd Administracyjnego o oddalenie skargi kasacyjnej Ordo Iuris. (więcej)

Zróżnicowanie prawa emerytów do ulgowych przejazdów w Gdańsku narusza zasadę równego traktowania - uznał RPO. Zaskarżył taką uchwałę rady miasta do sądu administracyjnego. (więcej)

Rzecznik chce zmiany przepisu Kodeksu postępowania karnego dyskryminującego osoby niepoczytalne. Głosi on, że sąd uniewinnia oskarżonego np. wobec niepopełnienia przestępstwa  lub braku jego cech przestępstwa - jeśli jednak oskarżony jest niepoczytalny, sąd jedynie sprawę umarza. (więcej)

Pokrzywdzeni przestępstwem, którzy chcą wnieść prywatny akt oskarżenia, nie mają dziś równych praw, bo termin na jego złożenie zależy od tego, czy sąd przyzna pokrzywdzonemu pełnomocnika z urzędu.  RPO wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w celu zagwarantowania równych praw. (więcej)

Rozporządzenie przewidujące ujawnianie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności symbolu jej przyczyny jest niekonstytucyjne, bo zakres ujawniania wrażliwych danych o zdrowiu może ustanawiać tylko ustawa – orzekł Trybunał Konstytucyjny, uwzględniając skargę konstytucyjną obywatela, do której przyłączył się RPO. (więcej)

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał odmowę uznania aktu urodzenia dziecka z Wlk. Brytanii w związku dwóch Polek. Zdaniem rzecznika, z uwagi na dobro dziecka, akt urodzenia powinien być wpisany do polskich akt stanu cywilnego, bo bez tego dziecko nie ma potwierdzenia, że jest obywatelem polskim; nie dostanie też  numeru  PESEL.(więcej)

Wymianie doświadczeń oraz mówieniu wyzwań i barier, jakie przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych napotykają w swojej pracy, poświęcone było I Forum Antydyskryminacyjne dla organizacji i grup udzielających wsparcia osobom doświadczającym nierównego traktowania. (więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski