Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania – newsletter 7 października – 8 listopada 2019

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

WAŻNE. SAVE THE DATE. 13 i 14 grudnia odbędzie się w Warszawie III Kongres Praw Obywatelskich organizowany przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Rejestracja na wydarzenie rozpocznie się wkrótce.

9 października Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza wraz z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich zorganizowali konferencję „Jak zapewnić godne starzenie się, chorowanie i umieranie na wsi”.  (więcej)

W Warszawie odbył się kolejny Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Rzecznik zapowiedział, że przez ostatnie 11 miesięcy swej kadencji nadal będzie walczył o prawa tego środowiska. (relacja z wydarzenia). O najważniejszych problemach można przeczytać tu – https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-konstytucyjna/art-69-pomoc-na-rzecz-osob-z-niepelnosprawnosciami

Przed wyborami RPO upominał się o dostępność lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami. (więcej)

Proszę zmienić decyzję w sprawie kobiet z rocznika’53 – apelował RPO do premiera Mateusza Morawieckiego. Na wniosek premiera z porządku obrad ostatniego posiedzenia Sejmu tej kadencji spadł projekt naprawiający niekonstytucyjną ustawę. Oznacza to, że przez kolejne miesiące kobiety te będą dostawać niższe niż powinny świadczenia. (więcej)

Wojewoda Pomorski nakazał Sopotowi zwrot ok. 850 tys. zł przekazanych opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnościami zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Rzecznik przyłączył się do odwołania Sopotu do Ministra Finansów – wniósł aby decyzję wojewody uchylić, a sprawę umorzyć. (więcej)

Strategie przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu i systemy wsparcia dla pokrzywdzonych studentek i studentów powinny działać na każdej uczelni w Polsce - uważa RPO. Chodzi nie tylko o ograniczanie takich przypadków, ale także o tworzenie odpowiedniej  kultury organizacyjnej. (więcej

Prawniczka stowarzyszenia przeciwnemu Marszowi Równości twierdziła m.in., że środowiska osób homoseksualnych szerzą takie poglądy, jakie były podstawą planów szefa SS Heinricha Himmlera wobec Żydów czy Polaków. Takie naruszenie godności osób LGBT jest przekroczeniem granic wolności słowa, przysługującej radcom prawnym przy wykonywaniu zawodu - ocenił RPO. Postępowanie dyscyplinarne w sprawie tych wypowiedzi wszczęto w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. (więcej)

Kanclerz Kurii ks. Tomasz Szopa wyjaśnia RPO przyczyny zwolnienia trzech pracowniczek biura prasowego. Wyjaśnia, że ich stan cywilny i sytuacja osobista nie miały z tym nic wspólnego, a przyczyny zwolnienia były czysto merytoryczne. Ksiądz kanclerz wyjaśnia też, dlaczego Kuria nie jest w stanie zatrudniać na umowę o pracę pracowników i pracownic biura prasowego. (więcej) Państwowa Inspekcja Pracy uznała, że zakres prac kobiet zwolnionych z krakowskiej kurii był zgodny z umowami, a ich charakter odpowiadał obowiązującym przepisom. (więcej)

Badania RPO wskazują na bardzo dużą skalę nadużyć w środowisku akademickim w Polsce: molestowania doświadczyła prawie połowa ankietowanych studentek i jedna trzecia studentów. Rzecznik przekazał raport z badań Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz ministrom: Nauki i  Szkolnictwa Wyższego, Obrony Narodowej, Zdrowia, Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. (więcej)

Zgłaszane niekorzystne skutki reformy nauczania indywidualnego wzbudziły niepokój RPO. We wrześniu poprosił MEN o ocenę skutków zmian. W odpowiedzi resort wymienia podjęte działania i wnioski z przeprowadzonej kontroli. Podkreśla, że niepełnosprawność ucznia nie jest powodem do obejmowania go indywidualnym nauczaniem. (więcej)

Sąd umieścił pana Sylwestra w zakładzie psychiatrycznym jako osobę niepoczytalną. Nie dochował jednak obowiązku wysłuchania go, choć biegli lekarze uznali, że może on stawać przed sądem. (więcej)

Dołożymy wszelkich starań, aby wyrównać szanse dziewczynek i chłopców w dostępie do miejskich obiektów sportowych – deklarują władze Warszawy. To odpowiedź dla RPO, zaniepokojonego dyskryminacją ze względu na płeć w sporcie. Dowodem tego jest spór o dostęp do boiska Orlik na Mokotowie dla dziewczęcej drużyny piłki nożnej. (więcej)

Przed „Tęczowym Piątkiem” Rzecznik przypomniał MEN, jak przestrzegać praw uczniów i rodziców oraz dlaczego ważna jest edukacja antydyskryminacyjna. (więcej)

„Nie możemy odpłacać tym samym za hejt” – spotkanie z sędziami w Biurze RPO pod hasłem „Wolni od nienawiści”. (więcej)

Zakopane to jedyna gmina w Polsce, która nie uchwaliła programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Narusza to ustawę o przeciwdziałaniu tej przemocy, Konstytucję i normy prawa międzynarodowego. Świadczy też o lekceważeniu ofiar (więcej)

Czy resort rodziny, pracy i polityki społecznej odpowie na pytania przewodniczącego grupy roboczej ONZ, która pracuje nad przygotowaniem Konwencji o prawach osób starszych? RPO dopomina się o większe zaangażowanie rządu w międzynarodową debatę nad taką nową konwencją (więcej)

Nierówne traktowanie kandydatów na żołnierzy zawodowych ze względu na kryterium „nieposzlakowanej opinii”. Rzecznik wystąpił do MON. (więcej)

Uczniowie krakowskiego liceum, którzy nie zapisali się na lekcje religii, biorą w nich bierny udział. Jak podają media, szkoła nie zapewnia im w tym czasie opieki pedagogicznej. (więcej)

Pani Katarzynie odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia jej córki z małżeństwa jednopłciowego w Irlandii. RPO wystąpił do sądu, aby zapewnił ochronę jej praw. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik