Zawartość

Studenci prawa pytają o Trybunał Konstytucyjny

Data: 
2016-04-07

O roli Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, o tym jak w praktyce wygląda przygotowanie wniosku do TK i praca w Biurze RPO dr Adam Bodnar rozmawiał ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Ambasadorki RPO z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Przyszli prawnicy pytali m.in. jak często Rzecznik przystępuje do skarg konstytucyjnych i postępowań sądowych. Interesowało ich z jakimi problemami obywatele zwracają się do Biura RPO. Zastanawiali się również, jak wiele z tych skarg staje się podstawą do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Podczas spotkania rzecznik odniósł się do bieżącego kryzysu wokół TK. Przypomniał m.in. o potrzebie zrealizowania zaleceń Komisji Weneckiej i konieczności opublikowania wyroku Trybunału z 9 marca br. Dr Bodnar mówił także o strukturze i zasadach pracy w Biurze RPO oraz o najważniejszych sprawach, którymi zajmował się w ostatnim czasie. Przedstawił zadania Głównego Koordynatora ds. Strategicznych Postępowań Sądowych, który został powołany w Biurze RPO. Opowiedział też o idei przeprowadzania spotkań regionalnych i ich pierwszych efektach.

Rzecznik zachęcał studentów do zgłaszania się na letnie praktyki w Biurze RPO. Do 24 kwietnia br. można przesyłać zgłoszenia. Szczegółowe informacje na temat praktyk są dostępne pod adresem:

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/prawa-czlowieka-to-sie-praktykuje-praktyki-wakacyjne-w-biurze-rpo

Ambasadorzy RPO

Spotkanie z dr. Adamem Bodnarem było jedną z wielu inicjatyw podejmowanych przez Ambasadorów RPO.  Do ich zadań należy m.in. wspieranie Biura RPO podczas organizacji spotkań regionalnych, współudział i pomoc w realizowaniu konferencji i seminariów z udziałem przedstawicieli Rzecznika. Ambasadorzy biorą też udział w wizytacjach lokali wyborczych, podczas których sprawdzają czy są one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Ambasadorzy RPO to wyróżniający się studenci, którzy podczas praktyk w Biurze Rzecznika wykazywali się szczególnym zaangażowaniem a po ich zakończeniu kontynuują współpracę z RPO. Zostają ambasadorami idei praw człowieka i urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich na swoich uczelniach. Projekt powstał w 2010 roku z inicjatywy RPO VI kadencji – prof. Ireny Lipowicz. Dr Adam Bodnar postanowił, że program będzie kontynuowany.

Galeria

  • zdjęcie: na środku, na tle białej tablicy stoi mężczyzna, przed nim stoi stół przy którym siedzą dwie mlode kobiety
    dr Adam Bodnar i uczestnicy spotkania
  • na zdjęciu kilkanaście młodych osób siedzi w auli wykładowej
    studenci na spotakniu z RPO