Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Teatr Ósmego Dnia - spotkanie z mieszkańcami Poznania

Data:

W Teatrze Ósmego Dnia Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się mieszkańcami Poznania.

Spotkanie prowadziła Anna Wachowska-Kucharska ze Społecznej Inicjatywy Wyborczej Poznaniacy.

 „W pewnym momencie czułem, że muszę coś zrobić więcej w życiu” – tak Adam Bodnar określił swoją drogę z kancelarii prawnej poprzez organizację pozarządową do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Długo rozmawiali o działalności na rzecz skazanych za drobne przestępstwa, skazanych często niepełnosprawnych intelektualnie, umysłowo, chorych psychicznie. Rozmowa dotyczyła również mowy nienawiści w kontekście badań przeprowadzonych przez kulturę liberalną na zlecenie RPO. Rzecznik ma obowiązek monitorowanie i badanie przestrzegania praw obywatelskich jako organ równościowy.

„Najczęściej mową nienawiści jest dotknięta mniejszość muzułmańska. Ta grupa jest w naszym mniemaniu najmniej słuchana, dlatego zorganizowaliśmy spotkanie z dziennikarzami, następnie z politykami i przeprowadziliśmy badania”- mówił Bodnar.

Pani Anna zwróciła uwagę na bezpośredniość kontaktu z RPO – „To niesamowite, że właściwie zwracając się do RPO w jakiejś pilnej sprawie dostajemy od razu odpowiedź i ktoś z BRPO może przyjechać i podjąć interwencję”.

 

Jak wygląda bezpieczeństwo prawne w teorii w zakresie ochrony praw nabytych?

„Ochrona Praw Nabytych może być przedmiotem bezpieczeństwa praw nabytych jeśli mamy instytucje które mogą je chronić. A obecnie nie do końca je mamy. W przypadku gdy ustawodawca wprowadzi przepisy które odbierają nam prawa nabyte nie mamy niezależnej instytucji, która takie regulacje zniesie. Jest pewna szansa w sądach, które ewentualnie mogłyby orzekać bezpośrednio na podstawie konstytucji” – wyjaśnił Rzecznik.

Czy zajmował się Pan Polską praktyką dotyczącą tak zwanego dwukrotnego awizowania listów poleconych. Jeśli ktoś dwukrotnie nie odbierze awizowanego listu wówczas sąd podejmuje określone działania. Co można zrobić aby się od tego uchronić?

Rzecznik te tematy analizuje i podejmuje działania w tej sprawie. Jeśli rzeczywiście przyjmujemy zasadę dwukrotnego awizowania to musimy mieć sprawdzony system ustalania rzeczywistego miejsca pobytu osoby, której doręczamy pismo. W tej chwili może być nie spełniony wymóg rzetelnego procesu sądowego.

Instytucja Rzecznika zyskała bardzo dużą rolę w obecnym kryzysie. Jest bardzo skuteczna i pomaga rozwiązać bardzo konkretne sprawy. Co mamy zrobić jeśli opiniujemy w ramach konsultacji jeden projekt, przesyłamy a okazuje się że nikt nad tym projektem już nie proceduje a proceduje nad innym zupełnie projektem? – pytali przedstawiciele stowarzyszeń mieszkańców.

„To bardzo trudne bo przecież projekty poselskie nie są konsultowane i są wprowadzane w dwa dni. To są najczęściej decyzje polityczne czy projekt się konsultuje czy nie. Rzecznik stara się trzymać rękę na pulsie w kontekście kolejnych regulacji w takim nietypowym procesie legislacyjnym – wyjaśniał Bodnar.

Jak wygląda sytuacja zarejestrowania skargi do Strasbourga. Czy spotkał się Pan z sytuacją kiedy pominięto obowiązek opisu, zgłoszenia, memorandum /zakomunikowanie Państwu/ Polski i bez rozstrzygnięcia merytorycznego oddalenia sprawy? Tak, to jest możliwe i sam tego doświadczyłem – pytała uczestniczka spotkania.

Czy Pan Rzecznik się zajmuje ochroną w zakresie prawa podatkowego?

„Kierujemy wystąpienia generalne, przystępujemy do spraw precedensowych aby przedstawić argument rozstrzygania na rzecz podatnika. Przygotowaliśmy też poradnik jak stosować tę zasadę w praktyce” – odpowiadał.

Czy ma Pan plany co do pozycji Biura RPO, jak przygotować się do działania z tak obciętym budżetem? Jak RPO zapatruje się na tzw. rozproszoną kontrolę konstytucyjności?

Ile spraw znajduje się obecnie w Trybunale Konstytucyjnym, czy RPO zamierza wycofać wzorem KRS wnioski skierowane do TK?

Od półtora roku jesteśmy notorycznie jako obywatele „gorszego sortu” pomawiani i obrażani przez najwyższe władze. Czy my powinniśmy kierować pozwy zbiorowe do sądu?

Czy Pan się już przygotowuje do rozpatrzenia sprawy abonamentu RTV?

Jakie ma Pan rady dla młodych prawników którzy chcieliby stosować prawo w praktyce przy rozpoczęciu pracy?

To nie wszystkie pytania. Pełny zapis spotkania będzie dostępny na stronie Teatru Ósmego Dnia na facebooku.

Konstytucja to nasza wspólna własność – nie możemy dać jej zawłaszczyć jednej czy drugiej grupie. Musimy się nauczyć z niej korzystać, np. prawo do informacji publicznej – tak podsumował spotkanie Rzecznik.

Autor informacji: Anna Grzelak
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk