Zawartość

Terapia komórkami macierzystymi. Rzecznik podejmuje sprawę

Data: 
2017-06-05
BPK.7018.1.2017 
 
Dlaczego eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi prowadzona przez zespół badaczy z Collegium Medicum UJ dla dzieci chorujących na padaczkę lekooporną została bez żadnych wyjaśnień wstrzymana? Tego spróbuje się dowiedzieć Pełnomocnik Terenowy RPO w Katowicach. Zbada on sprawę opisaną 27 maja 2017 r. w Gazecie Krakowskiej w artykule „Chore dzieci bez leczenia, UJ milczy”.
Z artykułu wynika, że pacjentom chorym na padaczkę lekooporną pomaga eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi, która była prowadzona w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Jak wskazuje jeden z rodziców, pomimo pisemnej gwarancji odstępów w podawaniu dawek, co trzy miesiące - obecnie, bez żadnych wyjaśnień - terapia została wstrzymana, a dzieci uczestniczące w projekcie, od miesięcy nie otrzymują kolejnych dawek komórek macierzystych.
Pełnomocnik Terenowy RPO w Katowicach zwróci się w tej sprawie o udzielenie wyjaśnień do Dyrektora Naczelnego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum.
Sprawa w toku.