Zawartość

Uciążliwe inwestycje wokół Kruszynian na Podlasiu. Zastępca RPO spotyka się z władzami i lokalną społecznością

Data: 
2019-05-31
słowa kluczowe: 
 • Mieszkańców Kruszynian niepokoją plany budowy przemysłowych ferm kurzych na obszarze Kruszynian, a także sąsiedniej wsi Górka
 • 31 maja spotkał się z nimi zastępca RPO dr Maciej Taborowski
 • Problemy uciążliwych inwestycji zgłaszane są w całej Polsce. RPO stara się wspierać mieszkańców wskazując im, jak korzystać z przysługujących im praw

Planowane wokół Kruszynian, wioski polskich Tatarów, inwestycje polegają na budowie kurników wraz z zabudową, o powierzchniach zabudowy łącznie od 5 085 do 16 093 m2, do chowu i hodowli kurczaków brojlerów, w liczbie od 35 000 sztuk do 240 000 sztuk.

Inwestycje planowane są od kilku lat – są bliskie realizacji.

Fermom sprzeciwiają się mieszkańcy i ekolodzy. Wsie Górka i Kruszyniany leżą w granicach obszarów chronionych  – Natura 2000,  a w tym – obszarze specjalnej ochrony ptaków (OSO Puszcza Knyszyńska). To tereny cenne krajobrazowo i przyrodniczo, obfitujące w gatunki chronione roślin i zwierząt.  Ekolodzy biją na alarm – produkcja drobiu może zdewastować unikalny knyszyński ekosystem.

Mieszkańcy obawiają się, że budowa ferm zniweczy turystyczny potencjał tych okolic. Kruszyniany to nie tylko przyroda ale też historia. Wieś słynie z tatarskich założycieli,  czego śladem są zabytki -  meczet i mizar. Społeczność tatarska w Kruszynianach jest nadal obecna i aktywnie walczy o ochronę tych terenów.

Zastępca Rzecznika spotkał się z mieszkańcami, sołtysem oraz władzami gminy Krynki, aby naocznie przekonać się, czy realizacja inwestycji może stanowić zagrożenie dla walorów przyrodniczych Górki i Kruszynian.

Problem można rozwiązać prowadząc postępowania w sprawie spornej inwestycji ze szczególną starannością i rzetelnością na każdym etapie. W podobnej sprawie dotyczącej Kawęczyna koło Wrześni RPO przyłączył się do takiego postępowania i doprowadził do zablokowania rozbudowy ferm kurzych.

Galeria

 • Słup z drogowskazami do Ułan Bator, Wilna, Poznania, i Mińska

  Kruszyniany
 • Ludzie przy stole

  Spotkanie ZRPO Macieja Taborowskiego z mieszkańcami Kruszynian, 31 maja 2019r.
 • Ludzie na sali, spotkanie

  Spotkanie ZRPO Macieja Taborowskiego z mieszkańcami Kruszynian zaniepokojonych planami budowy ferm w agroturystycznej okolicy, 31 maja 2019r.
 • Mężczyzna w garniturze i kobieta w kolorowej sukni

  ZRPO Maciej Taborowski i burmistrzyni Krynek Jolanta Gudalewska, 31 maja 2019 r.
 • Dwaj mężczyźni pozują do zdjęcia

  ZRPO Maciej Taborowski i starosta sokólski Piotr Rećko, 31 maja 2019 r.
 • Zielony budynek drewniany z półksiężycem na wieżyczkach

  Meczet w Kruszynianach, 11 kwietnia 2019 r.
 • Kamienie zapadające się w ziemię wśród drzew

  Muzułmański cmentarz w Kruszynianach: najstarsze, zapadające się w ziemię kamienie nagrobne położono tu w XVII wieku. Obyczaj nie pozwala pochować w tym miejscu innej osoby, by nie naruszać spokoju zmarłych. Kruszyniany, 11 kwietnia 2019 r.
 • Duży drewniany budynek w czasie budowy

  Jurta tatarska odbudowywana po pożarze, 11 kwietnia 2019 r.