Zawartość

Czy kobieta, której właśnie kończy się urlop macierzyński, może iść na zasiłek opiekuńczy i opiekować się niemowlakiem w związku z covidem? - pytania na infolinię RPO 800-676-676

Data: 
2021-01-13

Niestety, w takiej sytuacji dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. Na pomoc finansową państwa można by liczyć tylko wtedy, gdyby żłobki i inne miejsca opieki nad malutkimi dziećmi były odgórnie zamknięte.

Zgodnie z art. 4 ust. 1specustawy „covidowej”z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych  zasiłek przysługuje wyłącznie w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Stan prawny 12 stycznia 2021 r.

Galeria