Zawartość

Wanda Wojtuszewska, wieloletnia prezeska sanockiego Towarzystwa Brata Alberta została wyróżniona odznaką honorową za zasługi dla ochrony praw człowieka

Data: 
2016-10-04
Położenie: 
 • Sanok
  Polska
słowa kluczowe: 

4 października na Zamku w Sanoku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyróżnił Wandę Wojtuszewską, wieloletnią prezes sanockiego Towarzystwa Brata Alberta odznaką honorową za zasługi dla ochrony praw człowieka. Wśród zaproszonych gości byli: aktualni i poprzedni sanoccy burmistrzowie, radni, a także działacze społeczni z ostatnich 25 lat, którzy razem z Wandą Wojtuszewską stawiali pierwsze kroki w działalności społecznej oraz  osoby, którym udało się zerwać z bezdomnością dzięki jej pomocy. 

Wanda Wojtuszewska – jest emerytowaną nauczycielką, byłą radną miasta Sanoka, od 25 lat pracuje na rzecz potrzebujących. Dzięki swojemu uporowi i determinacji doprowadziła do stworzenia schronienia dla kilkudziesięciu bezdomnych mężczyzn, przekształconego później w Dom Inwalidy Bezdomnego, który specjalizuje się w pomocy osobom niepełnosprawnym. Na początku lat 90. zorganizowała również łaźnię i Dar Serca, czyli punkt zbiórki odzieży, sprzętu gospodarstwa domowego i mebli dla osób potrzebujących. Była inicjatorką powstania Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. św. Brata Alberta w Sanoku. Jest założycielką koła Towarzystwa Brata Alberta i Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. św. ks. Gorazdowskiego, które pomaga dzieciom z ubogich rodzin (zbiórki żywności, odzieży, wycieczki, paczki mikołajkowe, obchody Dnia Dziecka). Dzięki jej staraniom na terenie wyremontowanej dawnej stacji kolejowej Sanok Miasto prowadzone są zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci, klub gier planszowych dla całych rodzin i zajęcia dla seniorów. Jej marzeniem zawsze było również to, aby w Sanoku powstał dom samotnej matki. Obecnie trwa remont budynku i zbiórka na rzecz powstania takiej placówki. Ze względu na wiek (82 lata) i sytuację zdrowotną pani Wanda Wojtuszewska zmuszona była przekazać w 2016 roku kierowanie pracami Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie innym osobom. Nadal jednak angażuje się w wiele spraw i służy radą młodszym społecznikom.

Po uroczystości na Zamku Adam Bodnar spotkał się ze studentami, uczniami i wolontariuszami podczas debaty „Prawa człowieka lokalnie”. Debata współorganizowana była przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Grodka.

Galeria

 • Zdjęcie: ludzie klaszczą, na pierwszym planie Adam Bodnar

  Oklaski dla pani Wandy Wojtuszewskiej
 • Zdjęcie: dyplom i odznaka

  Odznaczenie dla pani Wandy Wojtuszewskiej
 • Zdjęcie: kobieta i mężczyzna stoją

  Wanda Wojtuszewska i Adam Bodnar w Sanoku, 4.10.2016