Zawartość

Wizyta przedstawicieli tajlandzkich sądów administracyjnych

Data: 
2016-09-26
Położenie: 
 • Długa 23/25
  Warszawa
  Polska
słowa kluczowe: 

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przybyła w ramach wizyty studyjnej delegacja sędziów sądów administracyjnych z Królestwa Tajlandii. Przewodniczył jej w wiceprezes Najwyższego Sądu Administracyjnego Vorapot Visrutpich.

O kompetencjach i funkcjonowaniu RPO w polskim systemie prawnym opowiedział zagranicznym gościom dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Mirosław Wróblewski, a Główny Koordynator ds. Strategicznych Postępowań Sądowych Zuzanna Rudzińska-Bluszcz omówiła najważniejsze postępowania, do których przystąpił ostatnio Rzecznik.

Delegaci pytali m.in. działalność Rzecznika Praw Obywatelskich w relacjach z instytucjami Unii Europejskiej. W tym kontekście omówiono sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dotyczącą VAT-u na e-booki, w której udział wzięli przedstawiciele RPO.

Wizyta jest częścią projektu skierowanego do sędziów i przedstawicieli instytucji publicznych. Jego celem jest  wymiana doświadczeń oraz zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania instytucji publicznych m.in. w państwach po transformacji ustrojowej.

Galeria

 • zdjęcie: kilkanaście osób siedzi przy stołach ustawionych w kształt litery U
  Wizyta gości z Królestwa Tajlandii
 • zdjęcie: kilkaście osón siedzi przy stołach ustawionych w kształt podkowy
  Uczestnicy spotkania rozmawiają o kompetencjach RPO