Zawartość

O prawach człowieka w Szwecji – wrześniowa wizyta RPO

Data: 
2020-09-08
słowa kluczowe: 
 • Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ze swą zastępczynią Hanną Machińską spędzili dwa dni w Szwecji na rozmowach dotyczących ochrony praw człowieka, rządów prawa i demokracji
 • Wizyta ta miała również wymiar symboliczny związany z zakończeniem kadencji RPO  - urząd Ombudsmana w Szwecji jest najstarszą tego typu instytucją na świecie

Od 7 do 8 września 2020 r. RPO spotkał się m.in. z Zastępcą Ombudsmana Parlamentarnego ds. Równości, Ministrem ds. Unii Europejskiej, Kanclerzem ds. Sprawiedliwości, Szwedzką Radą Adwokacką czy byłym Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy. W ramach wizyty odbyło się również spotkanie z przedstawicielami urzędów centralnych.

Celem wizyty była wymiana doświadczeń dotyczących pracy ombudsmana, a także przedyskutowanie ważnych wyzwań związanych z ochroną praw człowieka, rządami prawa i demokracją.

Strona szwedzka była zainteresowana sytuacją osób LGBTQ+ w Polsce. Rozmowy dotyczyły również sytuacji w Białorusi.

Miłym akcentem wizyty było okazanie przez Parlamentarną Ombudsman Księgi pamiątkowej z wpisem prof. Ewy Łętowskiej, pierwszego RPO oraz prof. Mirosława Wyrzykowskiego – kierownika Departamentu Konstytucyjnych Wolności i Praw w Biurze RPO, z 22 kwietnia 1988 r., w związku z pierwszą wizytą złożoną przez polskiego RPO u jego szwedzkiego odpowiednika.

Galeria

 • Grupa kobiet i mężczyzn stoi przed ceglanym budynkiem

  Spotkanie z przedstawicielami Szwedzkiej Rady Adwokackiej
 • Dwóch mężczyzn w garniturach nieśmiało pozuje do zdjęcia

  Spotkanie Adama Bodnara z Zastępcą Ombudsmana Parlamentarnego ds. Równości
 • zdjęcie księgi pamiątkowej z ręcznie wypisanym tekstem

  Wpis do Księgi pamiątkowej Pani prof. Ewy Łętowskiej, pierwszego RPO oraz prof. Mirosława Wyrzykowskiego